szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság szerint Lettország példa lehet az Európai Unió többi tagországa számára a három évvel ezelőtt indult nemzetközi hitelprogram eredményeit illetően.

A hitelprogram "példaszerű lehet Európa többi országa számára" - mondta csütörtökön Rigában a bizottság képviseletében Gabriele Giudice, aki abból az alkalomból tárgyalt a lett miniszterelnökkel, hogy a program hamarosan lejár. A 7,5 milliárd eurós összegből csak 4,36 milliárd eurót használt fel a kormány, s többre már nem is lesz szüksége, miután Lettország az idén nyáron egy 500 millió dolláros kötvénykibocsátással sikeresen visszatért a nemzetközi tőkepiacra.

Lettország 2008 végén kötötte meg a hitelmegállapodást az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, miután 2008-2009-ben a gazdaság a válság miatt összességében 25 százalékkal zsugorodott. A mentőcsomagért cserébe a lett kormány vállalta, hogy államháztartási hiányát 2012-re a GDP 2,5 százalékára szorítja le, az idén várható 4,2 százalékról. 2009-ben még közel 10 százalékot ért el a deficit. Giudice csütörtökön méltatta a lett kormány szigorú takarékossági programját, megjegyezve: "a kép nagyon kedvező, s már alig van tennivaló".

A 2009 óta hivatalban lévő Vadlis Dombrovskis jobbközép kormánya szigorú következetességgel vitte végig a takarékossági programot a mindössze 2,3 millió lakosú országban, ráadásul úgy, hogy nem voltak sok más uniós országéhoz hasonló utcai demonstrációk annak ellenére, hogy igen rossz volt a gazdasági helyzet, és az egekbe szökött a munkanélküliség.

A miniszterelnök egy korábbi nyilatkozatában elmondta, a balti állam azzal volt képes kilábalni a válságból, hogy a kormány hirtelen, jelentős költségvetési kiigazítást hajtott végre, azaz csökkentette a közszférában alkalmazottak béreit, csökkentette valamennyi minisztérium kiadását, és emelte az szja-kulcsokat.

Dombrovskis elismerte ugyanakkor, hogy a sokkterápiának rövid távon voltak negatív következményei, így például a magas munkanélküliség, ami most 16 százalék körül alakul, de már látszik a kibontakozás. Az idei második negyedévben már 2,2 százalékos növekedést ért el a gazdaság az első negyedévhez képest, az egy évvel korábbi szintet pedig 5,3 százalékkal haladta meg. Ezzel immár négy negyedév óta erősödött folyamatosan a lett gazdaság. Elemzők szerint az egész éves gazdaságbővülés megközelítheti az 5 százalékot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!