szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány e hét szerdai ülésén megvitatja a jövő évi 1,5%-os GDP-növekedési prognózis esetleges lefelé módosítását - írja a Portfolio.hu a Reutersre hivatkozva.

A Reuters hírügynökség kormányzati forrásokból úgy tudja, hogy a gazdasági növekedési prognózis lefelé módosítása napirenden van a magyar kormányban azt követően, hogy Magyarország legfontosabb exportpartnereinél az utóbbi időszakban több ilyen lépés is bekövetkezett (például Németországban, illetve a napokban Franciaországban) - írja a Portfolio.hu

A legutóbbi eurózóna konjunktúra-indexek, illetve ipari termelési adatok a gazdasági aktivitás jelentős lassulását, illetve a recesszió jelentős esélyét jelezték a kulcsországokban is és a múlt heti európai központi banki kamatvágás fő indokai is az egyértelműen romló gazdasági kilátások voltak.

A Népszabadság mai száma arról írt: Brüsszelben Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert várhatóan arról tájékoztatják, hogy 1,5% helyett 1%-os növekedés reális 2012-ben. Az Európai Bizottság csütörtökön teszi közzé az egyes tagállamokra vonatkozó őszi értékelését.

A Magyar Nemzeti Bank aktuális GDP-előrejelzése 2012-re mindössze 0,6% és az utóbbi hetekebn több elemzés is megjelent, amely a recessziós veszélyre figyelmeztetett.

A Portfolio.hu arra figyelmeztet, hogy a költségvetés szempontjából egyáltalán nem mindegy a jövő évi gazdasági növekedés mértéke: a Költségvetési Felelősségi Intézet múlt heti kockázatelemzése arra mutatott rá, hogy a kormány 1,5%-os növekedésre vonatkozó feltételezése túl magas. A KFIB elemzői úgy számoltak, hogy abban az esetben, ha csak Magyarország külpiacai kerülnek recesszió közeli helyzetbe vagy csak a belföldi felhasználás esik vissza a GDP 1 százalékpontjával, akkor ez néhány tízmilliárdos elcsúszást okozhat a 2012-es költségvetésben. A Reuters mostani értesülése is ezt a forgatókönyvet valószínűsíti, vagyis néhány tízmilliárdos elcsúszást okozhat a lassabb növekedés a jövő évi büdzsében.

Állami Számvevőszék Kutató Intézetének minapi elemzése pedig arra a következtetésre jutott, hogy "ha a GDP növekedése kis mértékben alatta marad a kormányzati prognózisban szereplő 1,5 százalékos célkitűzésnek, és az államháztartási egyenleg 100-150 milliárd forinttal romlik".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!