szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétezernyolcszáz méterrel a tengerszint alatt német kutatók jelentős fémkészleteket fedeztek fel az Indiai-óceánban. Az értékes kőzet vörösréztartalma csaknem 24 százalék - ez a legmagasabb érték, amelyet valaha tengerfenéken mértek.

A Német Nyersanyagügynökség (Dera) szakértői Madagaszkártól keletre aranyban, ezüstben, bizmutban, szelénben, tellúrban és indiumban bővelkedő kőzeteket is találtak a tengerfenéken.

A kutatók hanghullámokkal és mágneses mezőt mérő műszerekkel vizslatták az óceán mélyét - írja a Der Spiegel. A nyolcvanas években már találtak utalásokat fémek előfordulására, de közelebbről most sikerült megvizsgálni a területet.

A jelenlegi expedíció csak szúrópróbaszerűen tudta felbecsülni a készleteket, azok valós kiterjedéséről csak fúrásokkal lehetne pontosabbat megtudni. A hír mégis löketet adhat a mélytengeri bányászatnak, amely eddig tetemes költségei miatt kevésbé volt kifizetődő. A kereslet és az árak növekedésével azonban ez változhat a jövőben.

A Geology című szaklapban megjelent cikk szerint egyes tengeri fémkészletek kiaknázása akár kifizetődő üzlet is lehet. Számításaikhoz a tudósok 106 reprezentatívan kiválasztott tengerfenéki fémlelőhelyet vizsgáltak meg.

A cikk írói, a németországi Leibniz Tengertudományi Intézet kutatóinak becslése szerint a világszerte ismert vulkáni vonulatok közvetlen környezetében mintegy 600 millió tonna masszív szulfid rejtőzik. Ebből 30 millió tonna réz és cink. Ezzel az összes tengerfenéki előfordulás alig haladja meg a szárazföldön éves szinten kinyert fémek mennyiségét.

Németország azt reméli, hogy kutatóinak eredményei megalapozhatják, hogy Kína és Oroszország után ő is kapjon hozzáférési jogot az ENSZ-től fémben gazdag területekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!