szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar állam 73,84 százalékos tulajdonrészt szerzett a Rábában - közölte a mai sajtótájékoztatón Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, valamint Polacsek Csaba, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. társasági portfolióért felelős főigazgatója.

A teljes pakett ára 8,1 milliárd forint, ugyanakkor a részesedés 73,84 százalékra történő emelése csak 6,3 milliárd forintnyi államháztartáson kívül kerülő összeget jelent, mivel a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosítása folyamán már korábban 1,8 milliárd forint értékű részvény volt az Államadósságkezelő tulajdonában – idézi az elhangzottakat a Világgazdaság. A fennmaradó összeget az MNV a 13,5 milliárd forintos tartalékalapból fizeti ki.

Polacsek Csaba, az MNV társasági portfólióért felelős igazgatója újságírói kérdésre azt mondta, később döntenek arról, hogy kivezetik-e a Rábát a tőzsdéről, most áttekintik a cég 2012-es üzleti tervét a menedzsmenttel, miközben az EU felvásárlással kapcsolatos versenyfelügyelet lezajlik. Az állam által kezdeményezett eljárás időtartama kettő-négy hónap, a vizsgálat lezárultát követő öt napon belül az állam kifizeti a részvények árát.

Polacsek Csaba a Népszabadság szerint hozzátette, a felajánlásban volt még a malájziai hátterű DRB-Hicom 10,9 százalékos tulajdonrésze, amely eladásáról egyébként a felek a már az ajánlattételi időszak alatt, novemberben megállapodást kötöttek.

Az MNV és leányvállalatai, valamint a Rába és leányvállalatai összesített, a tavalyi évre vonatkozó árbevételi adatai alapján a tranzakció engedélyezésére a magyar, az osztrák és a német versenyhatóságok rendelkeznek hatáskörrel - közölte az NFM. Ha három, vagy annál több tagállam versenyhatósága is rendelkezik hatáskörrel, kérelmezhető az ügy áttétele az Európai Bizottsághoz annak érdekében, hogy a versenyhatósági engedélyt az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóság adja meg az EU egész területére kiterjedően.

A vagyonkezelő előzetesen kezdeményezte az Európai Bizottság erre vonatkozó eljárását. A szervezet a beérkezett kérelmet haladéktalanul továbbítja a tagállamok számára, majd – kifogások hiányában – várhatóan 2-4 hónap alatt hozza meg döntését. Az MNV legkésőbb a verseny-felügyeleti engedély megadását követő öt munkanapon belül átutalja a részvények ellenértékét az ajánlatot elfogadó részvényesek számára - tette hozzá a minisztérium.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!