Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem sokat árult el Fellegi Tamás bizottsági meghallgatásán az IMF-tárgyalásokról, a nyilvánossággal majd az eredményeket közlik. Az informális üléseken a menetrendről volt szó. A megállapodást jövő februárra várják, és készenléti hitelt szeretnének. Fellegi szerint helytelen lenne a jövő évi költségvetést az IMF-tárgyalásokhoz igazítani most.
Nem sok minden derült ki az IMF-tárgyalásokról az Országgyűlés gazdasági és költségvetési bizottságainak együttes ülésén, ahol Fellegi Tamást hallgatták meg. Orbán Viktor ugyanis tárca nélküli, kvázi IMF-miniszternek nevezte ki hétfőn Fellegit, miután lemondott a nemzeti fejlesztési miniszteri posztjáról.
Pedig kormánypárti és ellenzéki képviselők is arra lettek volna kíváncsiak, milyen hitelmegállapodást köt a kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val, illetve azok mit fognak ezért cserébe kérni. Fellegi azonban csak annyit válaszolt, biztonsági védőháló kell az országnak, mivel Magyarország sem tudja kivonni magát az unióban zajló negatív folyamatoktól.
Mint mondta, részleteket már csak azért sem mondhat, mert egyelőre informális egyeztetések zajlottak, és még az IMF és az EU delegációja is csak január közepén kap mandátumot arra, hogy milyen álláspontot képviselhet. „Ez most nem az az idő, hogy a kormányzati stratégiáról, akár csak a parlament nyilvánossága előtt is beszéljünk” – tette hozzá. Így érdemben arra a kérdésre sem válaszolt, mennyi hitelt venne fel a magyar állam. Szerinte ha túl nagy összeget, vagy túl kicsit mondana, akkor attól megijednének a piacok.
Fellegi egyébként ma délután is találkozik a Budapesten tartózkodó IMF-delegációval, ahol az előzetes tartalmi kérdésekről és a menetrendről tárgyalnak.
„Ez egy csapatmunka. Ennek a delegációnak én lettem a vezetője, de a Magyar Nemzeti Bank magas szintű képviselője is részt vesz az álláspont kialakításában” – mondta Fellegi Tamás utalva arra, hogy minden egyes részmegállapodást a jegybank vezetőinek, és az érintett minisztereknek is alá kell írnia. Helytelen lenne szerinte a jövő évi költségvetést az IMF-tárgyalásokhoz igazítani, hiszen akkor február végéig kellene várni.
Kell a független jegybank
Fellegi szerint nem az a kiindulópont, hogy az EU vagy egy szervezet mit vár el, „Magyarország kormánya ugyanis elkötelezett amellett, hogy mi jó az országnak”.
„Nincsenek jó híreim a pénzpiacok jövőjével kapcsolatban” – válaszolta arra ez ellenzéki kérdésre, mit hozhat a múlt heti EU-csúcs. Szerinte az a megoldás, amelyik márciusig megszületik, az csak rövid távon segíthet.
Fellegi egyébként kitért arra, azért kapott miniszteri posztot, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel a kormány nevében tárgyalhasson, tárca nélküli pedig azért lett, mert munkája miatt több minisztériummal is kapcsolatban kell állnia, össze kell hangolnia a feladatokat például a nemzetgazdasági, a közigazgatási minisztérium között.
A meghallgatáson felmerült az az alkotmányügyi bizottsági módosító javaslat is, amely a Magyar Nemzeti Bankot és a PSZÁF-ot összevonná. A kormány álláspontja egyértelműen a jegybanktörvény, amit benyújtott a parlamentnek. Azaz, hogy a jegybanknak függetlennek kell lennie – hangsúlyozta.
A bizottsági meghallgatáson nem került szóba, hogy ki lesz Fellegi utódja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén. Orbán Viktor jövő héten jelenti be jelöltjét, de a hvg.hu információi szerint a legesélyesebb Horváth Gergely MNV-vezér.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.