Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Patai Mihály szerint a következő években Magyarországon nem lesz gazdasági növekedés, nem szabad növekedési álmokat kergetni. A Magyar Bankszövetség elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában kedden arról is beszélt, hogy a bankrendszer a bankadóból 40-50 milliárd forintot igényelhet majd vissza.
A növekedésről szólva az elnök leszögezte, a magyar elitnek tudomásul kell vennie, hogy nem lesz növekedés a következő években, ez nem tragédia, de erről nem szabad álmodozni.
Hozzátette, hogy a világgazdaságban most keresi a helyét a következő ciklus, és egy olyan országnak, mint Magyarország, amely alapvetően a német és a nyugat-európai gazdaságtól függ, meg kell várnia, míg azok megtalálják a helyüket. Szerinte Magyarországnak meg kell szoknia, hogy fél, vagy akár nulla százalék lesz a növekedés, és ebben lassú növekedési fázisban kell megtalálni a jó dolgokat.
Véleménye szerint kemény tárgyalási sorozat végére tett pontot a kormánnyal történt megállapodás a devizahitelek kezeléséről, visszatértek a "normalistáshoz", amikor a kormány és a bankok beszélnek egymással. Elmondta: a bankok között a legnagyobb vita arról volt, szabad-e kezdeményezni olyan lépéssorozatot, amely egyértelműen veszteséget jelent a szakmának, hiszen a nem fizető ügyfeleknek az adósságuk 25 százalékát engedik el. Patai Mihály ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy túl kellett lépniük saját árnyékukon, és ez volt a legnehezebb.
A bankároknak, akiket most "mindenki utál", hiába szolgálták tisztességesen az ország és az ügyfelek érdekeit, rá kellett jönniük, hogy nem szakmai, hanem társadalompolitikai kérdést kell kezelni, el kellett hagyniuk a szakmai logikát, de végül felelős, előremutató javaslatot tettek le az asztalra - vélekedett. A megállapodás részleteiről szólva azt mondta: nagyon sok embernek tudnak segíteni, kivéve a nagyon jó módú, gazdag embereket. Közölte: ma 6,5 millió forintos egy átlagos jelzáloghitel, amely mögött általában 8-10 millió forintos ingatlanérték van, ennek háromszorosa potenciálisan lefedi az ügyfelek 90 százalékát.
Kifejtette, hogy a megállapodás segít a 90 napon túl nem fizető 140-150 ezer ügyfélnek, akiknek svájci frank adósságát átváltják forintra, annak 25 százalékát elengedik, és a kormánytól kamattámogatást kapnak. Segít továbbá a 700-800 ezer jól fizető adósnak, hiszen kiszélesítették és kedvezőbbé tették az árfolyamgát intézményét. Emlékeztetett arra, hogy akiknek 20-30 millió forint feletti az ingatlanjuk értéke, azokra nem vonatkozik a segítség, de ők néhány 10 ezren vannak.
A Bankszövetség elnöke közölte: a megállapodással minimalizálják végtörlesztés bankrendszernek okozta kárait, azaz a bankrendszer veszteségeinek 30 százalékát lehet majd visszaigényelni az idei bankadóból. Hozzátette: a teljes prognosztizált veszteség 600 milliárd forint, a végtörlesztésből származó veszteség 150-200 milliárd forint lehet, és ennek 30 százalékát, 40-50 milliárd forintot kaphat vissza a bankrendszer a most érvényes végtörlesztésből.
Emlékeztetett arra is, hogy a megállapodás keretében a kormány és a bankrendszer növekedési paktumot kötött. Ennek része, hogy 2013-től a felére csökken a bankadó Magyarországon. Része az is, hogy a kormány vállalta: az IMF-fel és az EU-val folytatandó konzultációba a kabinet bevonja a magyarországi nagybankokat és azok tulajdonosait.
A Bankszövetség elnöke továbbra is fenntartja véleményét arról, hogy a kormány és a bankok közötti megállapodás, az egymás közötti dialógushoz való visszatalálás jó felvezetése lehet az IMF-tárgyalásoknak. Patai Mihály szerint nem szabad eltúlozni az IMF-delegáció hazautazásának jelentőségét, taktikai lépésről volt szó.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.