szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elkövetkező években a legnagyobb kérdés a különadók pótlása lesz, de le kellene szokni arról is, hogy koherenciazavar címén törvényjavaslatokat írjon újra a kormány − mondta a Napi Gazdaság interjújában László Csaba, a KPMG partnere, volt pénzügyminiszter.

A különadók fokozatosan és nem egyforma ütemben szűnhetnek meg, és némelyikük tartós elem marad - mondta a Napi Gazdaságnak adott interjújában László Csaba. "Például a Robin Hood-adónál nem látom a kényszert a megszüntetésre, de a gyógyszerkülönadóknál sem. Utóbbinál a bevételi szempont mellett fontos volt, hogy ne szálljon el a gyógyszerkassza. Ez a veszély nem szűnt meg" - mondta a KPMG partnere.

Arra az összegzésre, hogy a különadók között e szerint feltehetően lesz, ami marad, ami csökken és olyan is, ami megszűnik, László Csaba úgy reagált, hogy költségvetési szempontból "ez a legnagyobb kihívás a növekedési kockázatok mellett. Máshol sok adóemelési lehetőséget nem látok, az adóbeszedés hatékonyságának javításában mindig vannak tartalékok, de rövid távon ilyen nagyságrendet nem lehetne kompenzálni" - tette hozzá.

László Csaba
Stiller Ákos

Az evát esetleg felváltó új adónemmel kapcsolatban azt mondta, új átalányadót akkor érdemes kialakítani, ha az áfa ennek része. "De ha így van, azt az unióval is jóvá kell hagyatni. Ez egyszer sikerült az evánál, de azóta sok minden változott az unióban. A bürokraták valószínűleg ma kevésbé liberálisak, mint akár négy-öt évvel ezelőtt. Az új átalányadót úgy kell megcsinálni, hogy előtte folyamatosan egyeztetni kell az unióval, nehogy végül két szék között a pad alá essünk. Ha ugyanis jövőre megszűnik az eva, s kiderül, hogy az új átalányadót nem támogatja az EU, akkor nem lesz semmi" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!