Mi élénkítheti meg a befagyott ingatlanpiacot?

Válság idején akár költözni is érdemes egy-egy jó állásért. Ez a felismerés némiképp élénkíti a lakásbérleti keresletet a befagyott ingatlanpiacon.

Mi élénkítheti meg a befagyott ingatlanpiacot?

A teljes honi ingatlanpiacon az év első felében még 40 ezer lakást sem értékesítettek a tulajdonosok, az alig tízezres lélekszámú Szentgotthárdon azonban 20 lakásba is azonnal találna bérlőt a Gotthárd Ingatlan Kft. „Izgalmas a magyar–osztrák–szlovén hármas határ mentén élő dreiländerek vidéke” – magyarázza a keresletet az ingatlanközvetítő Mohl Imre. Egyrészt már épül az Opel új gyártócsarnoka, amely közvetve 2500 embernek ad majd munkát, másrészt Szentgotthárdra már eddig is érkeztek betelepülők – és nem csak határon belülről. A magyarok egy része Ausztriába jár dolgozni, ugyanakkor az osztrák középosztály lecsúszó tagjai igyekeznek magyarországi lakhatással csökkenteni megélhetési költségeiket. Erre egyre inkább a bérlemény a megoldás.

MTI/Oláh Tibor

 A lakástulajdonosi tudat értéke kezd elillanni azok számára, akik az ország gazdaságilag fejletlenebb vidékein élnek, és másutt sikerül munkát találniuk. A Békés megyei Szeghalmon például van néhány ipari üzem – a Felina, a Billerbeck vagy a Henkel gyára együttesen több száz embert foglalkoztat –, ám ez kevés. A nagyobb munkaadóktól, így az év végén induló kecskeméti Mercedes-gyártól vagy a romániai Nagyvárad üzemeitől távol esik a település, a napi ingázás megoldhatatlan. Marad a költözés. A helyi munkaügyi kirendeltség vezetője, Tóth Ferencné azt tapasztalja, ha egy pályakezdő próbálkozik is helyben az álláskereséssel, néhány hónapon belül azzal tér vissza, hogy sikerült elhelyezkednie Budapesten, Győrött – vagy éppen Írországban, Angliában. Ha van háza, attól nem érdemes megszabadulni, hiszen egy rendezett portáért is csak 2-3 millió forintra számíthat, ennyiből egy nagyobb városban legfeljebb kutyaólra futja. 

Dudás Szabolcs

 A válság általános áresést hozott az ingatlanpiacon, a 2008 előttihez képest még a budapesti és a megyeszékhelyeken lévő lakások értéke is 5–15 százalékkal visszaesett. Ekkora vagyonvesztést a tulajdonosok többsége nem hajlandó elkönyvelni. Ha mozdulniuk kell, inkább lakást bérelnek. Az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci elemzője, Valkó Dávid ezt úgy fogalmazta meg, hogy a lakáspiaci válsággal tágult az emberek „mental map”-je, vagyis már több olyan környéket számon tartanak, amely lakóhelyként, munkahelyként számításba jöhet.

Ezért fogyatkoznak a kiadó ingatlanok az olyan fejlődő térségekben, mint Szentgotthárd vagy az autóipari fejlesztések másik két fellegvára, Győr és Kecskemét. Szentgotthárdon és Győrben a nyilvántartott álláskeresők aránya mindössze 4-5 százalék, és Kecskeméten is az országos átlag alatt van ez a ráta, nem egészen 8 százalék. A győri központú Open House ingatlanközvetítő tulajdonosa, Molnár Kristóf arról számolt be a HVG-nek, hogy a felkínált bérlakásokat többnyire még aznap vagy másnap kiadják, nemegyszer az Audi Kelet-Magyarországról érkező dolgozóinak.

Mindez az árakra is hatással van. A Duna House ingatlanközvetítő adatai szerint a vidéki téglalakást bérbe adók az idén négyzetméterenként 8 százalékkal többet kasszíroznak, mint 2009-ben, a vidéki paneltulajdonosok pedig ennél is nagyobb, átlagosan csaknem 20 százalékos áremelkedésnek örülhetnek. Éppen ezért a kecskeméti panelek iránt, ahová szlovákiai magyarok is érkeznek, már a befektetői érdeklődés is megnőtt az utóbbi hónapokban – számolt be a fejleményekről a cég helyi irodavezetője, Óvári Csaba.

 A lakásbérletet a munkaerőpiacon kívül a társadalmi lecsúszás is élteti. A zömében svájci frankban eladósodott devizahitelesek közül 90–110 ezer személynek-családnak van 90 napon túli tartozása, és hasonló nagyságrendű azoknak a háztartásoknak a száma is, amelyek közműdíjtartozást halmoztak fel. A fizetésképtelenné vált családok többsége az árverezések után úgyszintén bérlakásba kényszerül. A szociális jellegű lakásigényt növeli azoknak a romatelepeknek a felszámolása is, amelyek ma már számos településen állandó konfliktusok forrásai.

A több tízezres lakásszükséglettel szemben az önkormányzatok évente országosan mindössze néhány ezer bérlakást tudnak kiosztani. Lakásállományuk a válság kirobbanása óta csökkent, 2007-ben még 142 ezer önkormányzati lakás volt, 2010-ben pedig már csak 133 ezer. Magyarországon egyébként a bérleményként használt ingatlanok száma a piaci kínálattal együtt is alig 400 ezer, vagyis a teljes lakásállomány tizede, miközben az EU átlagában ez az arány eléri az egyharmadot. Így egy-egy önkormányzati lakásra sokszoros a túljelentkezés. Kecskemétnek például valamivel több mint 1500 lakása van, amelyeket nagyjából fele-fele arányban szociális, illetve piaci alapon ad bérbe. Amikor márciusban pályázatot írtak ki 10 üresen álló szociális bérlakásra, egy hónap alatt 317-en jelentkeztek.

 Ezért döntött úgy a kecskeméti önkormányzat, hogy csatlakozik egy modellkísérlethez, és létrehoz egy szociálislakásügynökséget. Az amerikai alapítású Habitat for Humanity Magyarország Alapítvány és a Városkutatás Kft. külföldi minták alapján kialakított koncepciója szerint országszerte ezek az ügynökségek szerveznék – állami és önkormányzati irányítással – a szociális bérlakások közvetítését, méghozzá a piacon fellelhető lakások bevonásával. Az ingatlantulajdonosok az ügynökséggel állnának kapcsolatban – ez jogbiztonságot adna mind a bérlőknek, mind a bérbeadóknak –, amely kezelné is az ingatlanokat, továbbá segítené az adósságcsapdába került családokat. Mindehhez állami és önkormányzati forrásból lakbértámogatás járulna. A kísérleti programban a tervek szerint négy nagyváros venne részt, ha sikeres lesz a Habitat pályázata, amelyet a Soros György által támogatott Nyílt Társadalom Alapítványhoz nyújtott be.

A civil támogatás el is kél, hiszen sem az államnak, sem az önkormányzatoknak nincs pénzük bérlakásépítésre. Bár a kormány most készülő otthonteremtési stratégiája több ponton is a lakásbérleti lehetőségek szélesítését ösztönzi, a forráshiány miatt a tervek egy részét csak a távolabbi jövőben lehet megvalósítani. Szerepel közöttük évi 40 milliárd forintnyi tőketámogatás évi ötezer bérlakás építésére, valamint adókedvezmények bevezetése az ingatlan-bérbeadás kifehérítésére. Például ha valaki kiadja a saját lakását, egyidejűleg bérbe vesz egy másikat, csak a két bérleti díj különbözete után kellene adóznia. Továbbá a munkáltatói lakbértámogatást a kedvezményesen adózó juttatások közé is felvennék.

 A kormányzati vitairatban konkrét összegeket nem jelöltek meg. Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár a minap a Gazdasági Rádióban azt nyilatkozta: arra nincs esély, hogy az első Orbán-kormány idején működött lakástámogatási rendszert visszahozzák; 2014-ig csak 4-5 ezer lakás megvásárlására van lehetőség a szociálisbérlakás-program keretében. Ebből az idén annyit valósítanának meg, amennyi 5 milliárd forintból futja. A befagyott ingatlanpiac felpörgetését firtató HVG-kérdésre a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig azt válaszolta: a megoldást „az új (bér)lakásépítési programokban, illetve az egyes településeken, így például Kecskeméten, Győrött vagy Szentgotthárdon megjelenő nagyberuházások piacmozdító hatásában” látja.

SZABÓ YVETTE

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.