szerző:
hirado.hu
Tetszett a cikk?

Csaba László közgazdász szerint nem vagyunk olyan helyzetben, mint 2008-ban, de nekimentünk a falnak azzal, hogy ennyire megdrágult az ország finanszírozása.

"Nincs a torkunkon a kés, de azért meg kellene egyezni az IMF-fel, mert minél előbb egyezünk meg, annál hamarabb nyugodnak meg a piacok" – mondta Csaba László közgazdász az m1 Ma reggel című műsorában. A szakember szerint nekimentünk a falnak azzal, hogy ilyen drágává vált a finanszírozásunk.

Boros Imre közgazdász, volt PHARE-miniszter korábbi kijelentésére, miszerint nem feltétlenül kell megállapodnia Magyarországnak a valutaalappal, úgy reagált: Boros Imrének csak azt kell megmondania, a 0,5 százalék körüli növekedés és 10,5 százalék körüli hozamnövekedmény közötti különbséget miből fogja kitermelni a magyar gazdaság, mert ezt különben még unokáink is fizetni fogják. Csaba László elismerte ugyanakkor, hogy nem vagyunk olyan helyzetben, mint 2008-ban vagy 1995-ben voltunk, akkor ugyanis nem volt választás, nagyjából két nap állt rendelkezésre  arra, hogy megegyezzünk. Mint fogalmazott: most nincs fel a kezekkel.

Úgy vélte: készíteni kellene egy borúlátó, egy közepes és egy derűlátó gazdasági tervet, ezekben meg kellene mondani, hogy 2013-ban, amikor már nem lesznek egyszeri költségvetési tételek, hogyan lehet az államháztartási hiányt 3 százalék alatt tartani. Ez nagyjából az alaptörvényből és a konvergenciaprogramból következik. Ha ezeket a vállalásokat kellő intézkedésekkel alá tudjuk támasztani, efelett nem kell tenni semmit – érvelt Csaba László. Arra a kérdésre, lát-e hajlandóságot minderre a kormány részéről, azt válaszolta: határozottan igen, szerinte az elmúlt hét eseményei ráébresztették a kormányt arra, hogy a kettős beszéd nem vezet eredményre.

A valutaalapnak nincs olyan célja, hogy Magyarországon konkrétan valamit elérjen, az Európai Bizottságnak pedig a kérdések egy részében – példaként említette a bírósági kérdéseket – nincs hatásköre, csak az Európai Parlamentnek. Utóbbi azonban egy másik szervezet, amellyel most nem tárgyalunk – tette hozzá.

Csaba László
Müller Judit

Nem a stadionépítések éve

Arra a kérdésre, reálisnak tartja-e a Magyar Nemzet becslését, miszerint 600 milliárd forintba kerülne, ha meg akarnánk felelni az IMF-nek, azt mondta: az idei évben a válságadók kivezetését senki nem várja, hiszen akkor összedőlne a költségvetés. A jövő évről van szó, amikor szerinte a kiadási oldal visszafogásával legalább a fele megteremthető ennek az összegnek. Kiemelte: nem látja elérkezettnek a stadionépítések évét, ahogy az újabb biztonsági szolgálatok létrehozásának, atomerőművek építésének évadját sem. Az összeg másik fele pedig összejöhet abból a kamat- és hozammérséklődésből, melyet a megállapodás automatikusan biztosít számunkra. Nem kell a miniszterelnöknek tigrisbukfenceket bemutatni ehhez – érvelt Csaba László.

Több vasat tartunk a tűzben

Csaba László vasárnap este a Heti Hírmondóban is nyilatkozott, ahol Bod Péter Ákos egyetemi tanárral volt a Duna Televízió vendége. A közgazdász úgy fogalmazott: „nekem úgy tűnik, valahogy a kormányzási stílushoz tartozik, hogy egyszerre mintha több vasat tartanának a tűzben, s utána megnézik, hogy melyik a legjobb, és azt fogják kiemelni. Én azt gondolom ebben az esetben ez legalább 25-30 forintot rontott a magyar fizetőeszköz árfolyamán, ezt el lehetett volna kerülni, ha december elején mondják ugyanazt, ami pénteken elhangzott” – közölte Csaba László.

Bod Péter Ákos szerint valóban sokfajta fordulatot láttunk. Az egyetemi tanár egyetértett Csaba Lászlóval abban, hogy most nincs finanszírozási szükséghelyzet, mert a devizatartalékok nagyon nagyok, az ország fizetési mérlege rendben van, a költségvetés, mint mondta, ugyan deficites, „de ez európai viszonylatban még elmegy”. Bod Péter Ákos szerint a jelenlegi helyzet olyan, amiben meg kell mondani, hogy a magyar kormány nem általában akar tárgyalni az IMF-fel, nem védőhálót szeretne, hanem kölcsönt szeretne felvenni – mondta. Csaba László a műsorban közölte, hogy a „magyar gazdasággal nem azonnali, hanem belátható időn belüli problémák vannak (…) az idei év egyensúlyi szempontból nem veszélyeztetett, de a 2013-as év kérdéses”. A Nemzetközi Valutaalap a közgazdász szerint azt várja, hogy Magyarországnak legyen egy üzleti terve.

Bod Péter Ákos úgy vélte, nehéz tárgyalások lesznek, mert jól felkészültek a tárgyalófelek. Kiemelte, azt hallani, hogy „az IMF az EU által támasztott feltételek teljesítését tekinti előfeltételnek, s ez egy speciális fordulat” – közölte. Az egyetemi tanár szerint ez logikus lépés, mert a valutaalap egy uniós tagországgal tárgyal egy olyan hitelről, amely részben valutaalapi, részben uniós pénzből áll össze, így a csapat, amely idejön tárgyalni legkevesebb két helyről érkezik – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!