Majdnem szabályozott pénzügyek helyett biztos pillérek
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
2011-ben az Életút és a Honvéd magánnyugdíjpénztár tudta a leginkább gyarapítani tagjai pénzét. Az önkéntes nyugdíjkasszáknál az eddigi adatok szerint a Pannónia, az MKB és a Honvéd viszi a prímet, de csak egy-egy portfólióval – írja az azenpenzem.hu.
Bár a magánnyugdíjpénztárakban (mnyp) maradt tagok tavaly többnyire veszíthettek pénzükből, és a szektor egésze is veszteséget ért el a befektetéseken, akadt néhány pénztár, amely kiemelkedően teljesített – írja az azenpenzem.hu.
Nagy a szórás
A klasszikus portfólió reálhozama három kasszánál lett tavaly negatív. (A Magyar Nemzeti Bank becslése szerint 2011-ben 3,9 százalékos volt az infláció.) A többi portfóliónál viszont csak egyetlen pénztárnál gyarapodott a fogyasztói áraknál jobban a tagok pénze. A legkonzervatívabb portfóliónál a Honvéd, a Pannónia és az Életút tudta a legjobb hozamot produkálni. Utóbbi kassza egyébként a kiegyensúlyozott és a magas részvényhányadú (a fiatalabbaknak szóló) növekedési portfóliónál kifejezetten remekelt. A legjobb és a legrosszabb befektetési eredményt elérő pénztárak hozama között a legnagyobb az eltérés a növekedési portfóliónál. A különbség majdnem 17 százalékpontra rúg.
Önkéntes pénztárak: kevés információ
A legrosszabb eredményt elérők között két portfóliónál is felbukkan az Aranykor, az ING pedig mindenütt az utolsó háromban található – írja az azenpenzem.hu, amely a magán-nyugdíjpénztári hozamokat - hasonló kockázatú portfóliószerkezeteket alapul véve - az önkéntesekével is összeveti. A pénzügyi internetes oldal szerint „a kivéreztetett, meggyötört, vagyonba töredékére zsugorodott magánnyugdíjpénztárak még mindig jobban muzsikáltak tavaly az önkéntes pénztáraknál.”
Ez az összevetés annyiban torz, hogy nagyon kevés adatot hoznak nyilvánosságra az önkéntesek, és a portfólióik sem feleltethetők meg igazán a magánnyugdíjpénztárak kategóriáinak. Azoknál az önkéntes nyugdíjkasszáknál, amelyeknél a pénzügyi oldalnak nem sikerült adatokat találnia, a teljesítmények ugyan szintén eléggé szóródnak, de a magánpénztáraknál tapasztaltnál jóval kisebbek a különbségek.
Az azenpenzem.hu mindkét szektor hozamadatairól részletes számokat közöl.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Úgy tűnik, kudarcba fullad a kormány hónapok óta tartó küzdelme, hogy betiltsa a Pride felvonulást. A hatalom szerint tiltott rendezvény, a szélsőségesek próbálják akadályozni. A HVG élő közvetítésa a 30. Budapest Pride-ról.
A tiltottá lett Pride üzenete aktuálisabb, mint valaha.
A Tisza Párt elnöke úgy nyilvánult meg félreérthetetlenül a Pride-ról, hogy le sem írta a rendezvény nevét.
Az indoklás szerint azért, mert nem fellebbeztek a tiltás ellen, de a szervező főváros szerint nem is kell engedély.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
Mindenki azt találgatja, hogyan alakul a szombati Pride. Nemzetközi lapszemle.
A többi uniós ország megvan Orbán nélkül is, legalábbis egy bizonyos pontig.
A miniszterelnök szerint a rend nem magától jön létre, azt először meg kell teremteni aztán pedig megvédeni.
Trükköznek a számokkal a gyermekvédelemben.
„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast új adásában.