szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bulgária 4,7 millió eurót fizetett Oroszországnak, mert a balkáni ország kihátrált a tervezett Burgasz-Alekszandropolisz kőolajvezeték tervből. A bolgár környezetvédelmi minisztérium korában többször visszadobta a tervezett olajvezeték környezetvédelmi hatástanulmány-tervét, és mivel a kiegészítéseket nem fogadta el, Bulgária végül lemondott a tervben történő részvételről.

Igor Gyomin, az orosz Transneft (Transznyefty) orosz vezetéküzemeltető szóvivője szerdán azt mondta, hogy a Bulgária által kifizetett 4,7 millió euró a lelépti díj alaprésze.

Az ITAR-TASZSZ korábbi bejelentésre hivatkozva megjegyezte: Bulgáriának a járulékos költségekkel együtt 65 millió eurót kellene kifizetnie.

A 300 kilométeresre tervezett transzbalkáni vezetéken keresztül kívánt Oroszország kőolajat szállítana Görögországba, Bulgárián át.

A bolgár szakminisztérium egyebek között azt sérelmezte, hogy kevés az információ arról, milyen alternatívák vannak a kikötőben történő olajkirakodásra.

A három ország még 2007-ben állapodott meg az 1 milliárd euró összértékű beruházás megvalósításáról, amely lehetővé tette volna évi 50 millió tonna nyersolaj Görögországba szállítását.

Akkor, az előző bolgár kormány képviselője úgy nyilatkozott, hogy a beruházás hozzájárulhat Bulgária energia tranzitközponttá válásához. A beruházás megvalósítását az a közös tulajdonú vállalat végezte volna, amelyben az oroszoknak 51, a görögöknek, illetve bolgároknak 24,5-24,5 százalékos tulajdonrészük volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!