Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Holnap várhatóan csak ejnye-bejnyéről döntenek az uniós biztosok. Arról, hogy 2013-től milyen mértékben korlátozzák Magyarország hozzáférését az uniós pénzekhez, nem fogalmaznak meg javaslatot.
Egyáltalán nem biztos, hogy az uniós biztosok szerdai, brüsszeli tanácskozásán konkrét számok fognak elhangozni arról, hogy 2013-tól milyen mértékben korlátozzák Magyarország kohéziós alaphoz való hozzáférését, értesült a hvg.hu brüsszeli forrásokból. A javaslat márciusban kerül az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) elé.
Ijesztegetés számok nélkül?
Ahogy korábban megírtuk, felvetődött, hogy 2013 januárjától a kohéziós alaphoz való hozzáférésünket a nemzeti kifizetések 25 vagy 75 százalékig korlátoznák az új kötelezettségvállalásokra vonatkozóan. Ez a folyó kifizetésekben nem okozna fennakadást, viszont a következményeit az ország 2014-15-től különösen megérezné. Sokkal valószínűbb, hogy elvi döntés születik, amelynek során Brüsszel időt ad, akár 8-9 hónapot is, a magyar kormánynak arra, hogy fenntarthatóbbá tegye a költségvetést. Ha azt látják, hogy a kormány érdemi lépéseket tesz az államháztartás helyzetének javítása érdekében, akkor nem hoznak korlátozásokat.
Más források szerint a januári tárgyalások során is inkább csak rá akartak ijeszteni a magyar kormányra, a túlzott deficiteljárás részeként belengetett fenyegetés valójában nincs napirenden. Valamilyen döntést hozni fognak holnap, de az nem lesz húsba vágó - tudtuk meg brüsszeli forrásból. Ha lesz EU/IMF-megállapodás, érvelt egy másik szakértő, akkor az úgyis folyamatos pénzügyi felügyeletet jelent majd, és a feltételekbe beépülnek a Bizottság költségvetésre vonatkozó elvárásai.
Hétfőn már volt egy előzetes egyeztetés, amelyen arról határoztak, hogy a szerdai megbeszélés üzenetének határozottnak és egyértelműnek kell lennie. Az időzítés egyébként nem véletlen: a Bizottság mindenképpen el akarta kerülni annak a látszatát, hogy ez a döntés és a három, folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás összefügg egymással. Ez utóbbival kapcsolatban legkorábban jövő héten lehetnek fejlemények.
Előzmények
Az uniós pénzügyminiszterek tanácsa január 24-én bólintott rá arra a bizottsági javaslatra, amely újabb szakaszba emelte a Magyarországgal szemben folyó túlzottdeficit-eljárást. A döntést alátámasztó dokumentum szerint a magyar államháztartás tavaly 3,6 százalékos többlettel zárt ugyan, de csupán a GDP 10 százalékát meghaladó egyszeri tételek – elsősorban a magánnyugdíjpénztáraktól átvett vagyon – beszámításával. Az ezektől megtisztított úgynevezett strukturális mérleg az uniós ajánlások ellenére nemhogy javult volna, hanem még romlott is.
A HVG akkor megírta, hogy Olli Rehn pénzügyi biztos két változatról tárgyalhat a regionális biztossal, Johannes Hahnnal: az egyik szerint 2013-tól a magyar GDP 1,7 százalékát kitevő, 1,714 milliárd eurós támogatás negyedét (300-as árfolyamon 128 milliárd forint), a másik forgatókönyv szerint akár a háromnegyedét is befagyaszthatják (386 milliárd forint). (Feltételes jövő, 2012. január 25.).
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.