szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb gyengülés vár a forintra, visszatérhet a 315-325 forintos euróárfolyam, és recesszióba esik a magyar gazdaság 2012-ben – ez derül ki a Goldman Sachs előrejelzéséből. A világ egyik legnagyobb befektetési bankjánál úgy látják, hogy nem reális a kormány idei deficitcélja sem. Jó hír viszont, hogy Németország viszonylag jól teljesít várhatóan, és ez Magyarországra is jó hatással lehet.

A Goldman Sachs elemzői szerint sokkal nehézkesebbek lesznek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal, mint ahogy ezt itthon hivatalosan kommunikálják, egyebek mellett ezért tartja irreálisnak a kormány költségvetési deficitre vonatkozó célját a befektetési bank – mondta az alapblog.hu-nak adott interjúban Magdalena Polan, a társaság Oroszországgal, Közel-Kelettel és Afrikával foglalkozó részlegének vezető közgazdásza.

Magyarország a legingatagabb lábakon álló gazdaság a térségben, ezért is irreális a 2012-re tervezett 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány. Inkább csak a 3,5 százalékos szintet látják teljesíthetőnek, bár sok minden függ az IMF-EU-tárgyalások eredményétől. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a Magyar Nemzeti Bank vissza tudja hozni hét százalékra az alapkamatot, ami aztán 2013-ban lemegy 5,5 százalékosra – mondta.

Magyarország szempontjából kiaknázható lehetőségnek értékelik a Goldman Sachsnál, hogy az euróövezeten belüli legfontosabb partnerünk, Németország viszonylag jól teljesít idén, és ugyancsak nagyszerű teljesítmény várható Oroszországtól is, utóbbi a kőolaj árának emelkedése miatt.

Magdalena Polan elmondta még, hogy egyelőre véget ér a piacokon az elmúlt két hónapban tapasztalt normalizálódási folyamat. Tavaly szabadulni akartak a befektetők a kockázatos eszközöktől, és inkább vállalták a veszteséget, 2012 első két hónapjában viszont a nagyobb kockázattól sem riadtak vissza. Ez elsősorban az Európai Központi Bank likviditást növelő lépéseinek köszönhető, illetve az előrejelzéseknek, amelyek szerint az EKB még sokáig tartósan alacsonyan tartja az alapkamatot – magyarázta a szakember.

A vezető közgazdász szerint az euróövezet várhatóan nem esik szét, túléli a mostani krízist. A piaci bizalom visszanyeréséhez azonban jól jönne a közös kötvény, az eurókötvény kibocsátása, vagy a zónához tartozó államok közötti kölcsönös adóssággarancia-rendszer megteremtése: az adósságok és visszafizetésük egységesítése. Az euróövezet GDP-je ugyanakkor mindenképpen visszaesik idén, 0,4 százalékos mínusz valószínű – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!