szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A SZÉP-kártya rendszere miatt kötelezettségszegési eljárás indul Magyarország ellen - mondta Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára csütörtökön Hévízen. Brüsszel már februárban kritikát fogalmazott meg a kártya kibocsátási feltételei miatt. A kormány már korábban számított arra, hogy kötelezettségszegési eljárás indulhat többek között a SZÉP-kártya miatt.

A politikus a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének közgyűlésén beszélt arról, hogy "Brüsszel kötelezettségszegési eljárást fog indítani" Magyarország ellen a SZÉP-kártya rendszere miatt. "Ezt a vitát le fogjuk folytatni", és tovább folyik a SZÉP-kártya terjesztése is - tette még hozzá. Úgy fogalmazott: "ez inkább dicséret számunkra", ugyanis az volt a cél, hogy a szolgáltatók számára csökkenjen a korábbi igen magas jutalék és egyszerűsödjön az elfogadói rendszer.

Fazekas István

Mint mondta, nem volt viták nélküli a rendszer elindítása, de "minden várakozást meghaladóan" - az április közepi adatok szerint - már több mint 500 ezer munkavállaló igényelte a kártyát. Csak szálláshelyre mintegy 6,5 milliárd forintot fordítanak a kártyabirtokosok, a az összeg az év során elérheti a korábban is remélt 20 milliárd forintot.

A kormány tavaly két új cafeteriaelemet vezetett be: a korábbi üdülési csekket kiváltó Széchenyi pihenőkártyát, az Erzsébet-utalvánnyal pedig a hideg- és melegétkezésre adható utalványokat váltották ki.

Brüsszel még februárban fogalmazott meg kritkákat a SZÉP-kártya kibocsátásának feltételeiről. A kifogások között szerepelt, hogy a Szép-kártya egyes feltételei kizárják a vállalkozások bizonyos formáit, így például a külföldi vállalatok itteni fióktelepeit, valamint a kártyakibocsátónak banki háttérrel kell rendelkeznie. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a brüsszeli kritikákra úgy reagált közleményében, nem értik a vádakat, mert éppen a kormány liberalizálta a korábban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány monopóliumát képező üdülési juttatási piacot.

A kormány ugyanakkor készült az eljárásra, az Index április elején egy birtokába került nemzetgazdasági minisztériumi jelentésre hivatkozva azt írta, kiüthetik Brüsszelnél a biztosítékot az utalványok, a plázastop és a trafiktörvény is. A dokumentumban öt forgatókönyvvel számoltak, köztük volt a kötelezettségszegési eljárás is. Arra figyelmeztettek, hogy ha az eljárás elmarasztaló határozattal zárul - amire igen jó esély van -, akkor a károsult piaci szereplők közvetlen kártérítést kérhetnek; az ügy akár néhány hónap alatt lezárulhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!