Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Szinte teljesen leállt a görög privatizáció. 2015-ig több mint 50 milliárd eurónyi privatizációs forrásbevonást vállalt a görög kormány a több száz milliárd eurós uniós mentőcsomag teljesítése feltételeként. A bizonytalan belpolitikai helyzet és a nem megfelelő felkészülés miatt viszont szinte teljesen leállt még az a kevés megkezdett magánosítás is, melyet a két előző kormány bejelentett.
Komolyan akadozik Görögországban a privatizáció, miközben az országnak égető szüksége lenne minden eurócentre. Az elmúlt évek görög kormányai az uniós és IMF több száz milliárd eurós mentőcsomagjaiért cserébe vállalták, hogy a piacra dob olyan állami cégeket, melyek komoly bevételi forrást jelenthetnének a rendkívüli mértékben eladósodott hellén államnak. Ezek között megtalálhatunk például energiaszolgáltatókat, kikötőket, autópályaszakaszokat, ingatlanokat, a vasúthoz kötődő vállalatokat, szerencsejáték-szervező cégeket.
A megállapodás szerint Athénnak 50 milliárd eurót kellene felhajtania a magánosításokból 2015-ig, ám a kezdetekkor is ambíciózusnak tartott számot ma már senki sem tartja reálisnak, az elvárások 19 milliárd euróra apadtak. Idén három milliárd euró privatizációs bevételt tervezett a görög kormány, jövőre is ugyanennyit , ám még ez a célkitűzés sem teljesülhet. A belpolitikai bizonytalanság - Görögországban bő egy hónapon belül már másodszor tartanak választásokat a pénzügyi mentőcsomag feltételei okozta politikai patthelyzet miatt - teljesen megbénította a privatizációt, jelenleg nincs olyan kormány, mely felhatalmazással bírna ilyen horderejű döntések meghozatalához.
A radikális baloldal elutasítja a privatizációt
Az elkövetkezendő hónapokban nem is lehet várni változást ezen a területen a The Financial Times-nak nyilatkozó Kosztasz Mitropulosz, a görög privatizációs ügynökség (TAIPED) vezetője szerint. Jéorjiosz Papandreu korábbi szocialista miniszterelnök, aki az első görög mentőcsomagot kérte az EU-Nemzetközi Valutaalap (IMF)-Európai Központi Bank (EKB) trojkájától, soha nem állt teljes mellszélességgel a privatizáció mellett, emellett a görög szakszervezetek és más érdekcsoportok is vehemensen ellenzik az állami vagyon eladását. A jelenlegi közvélémény-kutatási adatok szerint a mentőcsomag-párti konzervatív Új Demokrácia (ND) mögött szorosan a második helyen álló IMF-EU-hitel ellenes radikális baloldali párt, a Sziriza ugyanakkor elutasítja a privatizációt és felülvizsgálná az eddig az ezen a területen meghozott döntéseket.
Egyelőre azonban nem is lehetne sok mindent magánosítani. Görög sajtóhírek szerint mivel a TAIPED összes futó projektjét befagyasztották az ingatag belpolitikai helyzet miatt, így az idén biztosan privatizálható vállalatok között csak az állami szerencsejáték-szervező társaságok találhatóak meg. 2012-ben esetleg még az állami tulajdonban lévő Közösségi Gázvállalat (DEPA) és a gázvezetékrendszert üzemeltető DESFA privatizációja kezdődhet meg, ám itt bizonytalanabb a helyzet. Az Európai Bizottság (EB) arra hívta fel a figyelmet, hogy az 50 milliárd eurós privatizációs célt tartani kell, de elképzelhető, hogy az újratőkésített helyi bankok közül is el lehet majd adni párat. Az EB úgy véli, hogy a privatizáció fontos eleme lehet az ország gazdasági talpraállításához, modernizálásához és így a külföldi befektetők is jobban érdeklődnének a görög lehetőségek iránt.
Az energiaszektor is problémákkal küzd
Eközben már rendkívül akut problémákat kezd mutatni a görög gazdaság több fontosabb szereplője is az állami pénzek és vállalati hitelek hiánya miatt. Görögország legnagyobb áramszolgáltatója, a PPC a csőd szélén táncol, mivel a munkanélküliség emelkedésével és a bérek csökkenésével sok görög háztartás nem tudja fizetni áramszámláit. Megfigyelők szerint így áramkimaradások sem elképzelhetetlenek, mivel a legtöbb szektorbeli szereplő már jelentős mennyiségű kifizetetlen számlát halmozott fel a gázt és olajat biztosító külföldi vállalatokkal szemben. A NEL Lines hajótársaság szerdán pedig felfüggesztette járatait, mivel 8,8 millió euróval tartozik neki a görög állam egyes vonalak üzemeltetéséért.
Görögországban most vasárnap tartanak újfent parlamenti választásokat, amin eldőlhet, hogy az uniós mentőcsomagot végigvinni szándékozó politikai erők kerülnek hatalomra, így megmaradhatna a görög euró és a privatizáció is tovább gördülhetne. Ha a baloldali radikálisok alakíthatnak majd kormányt, akkor alapjaiban változhat meg Görögország helyzete az EU-n belül és ennek komoly gazdasági hatásaival is számolni kell majd.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szexet kínálók és a digitális izgalomra vágyók Covid alatti egymásra találása röpítette az egekbe az OnlyFanst, melyen most jó pénzért túladna a nyilvánosságot kerülő tulajdonosa.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset.