szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pécsi önkormányzat összesen százmillió forintot fordít a helyi gazdaság fejlesztésére – döntött a baranyai megyeszékhely csütörtökön ülésező közgyűlése. A keretet több formában biztosítja az önkormányzat.

Az ülésen elfogadott előterjesztés szerint egy hatvanmilliós pályázati kerettel azokat a kisvállalkozásokat célozzák meg, amelyek vállalják, hogy a 2011. december 31-i létszámmal, vagy annál több munkavállalóval a támogatás odaítélésétől számított egy éven át működtetik vállalkozásukat.

A július 15-től szeptember 30-ig benyújtható pályázaton kizárólag pécsi székhellyel rendelkező, építmény-, illetve telekadó fizetésére kötelezett mikro- és kisvállalkozások vehetnek részt. A vissza nem térítendő támogatás odaítélésének további feltétele, hogy a pályázó az esedékes adófizetési kötelezettségét teljesítette. A támogatás a vállalkozásra kiszabott idei és a tavalyi építmény- és telekadó különbözetének, azaz az idén januárban megvalósult adónövekménynek a fele lehet.

A mezőgazdasági kistermelést, értékesítést, élelmiszer-feldolgozást is támogatja az önkormányzat még idén.     

Egyrészt kétmilliós keretösszeggel csatlakozna az önkormányzat a Magyar Turizmus Zrt. által megkezdett "Helyi termék turisztikai mintaprogramjához". Ennek keretében a helyi termelőket támogatják, hogy a helyi szállodák, éttermek beszállítói legyenek, valamint a helyi termékek, ízek népszerűsítését segítik. A program keretében „helyi termék referencia étterem” védnöki táblákat helyeznek el a résztvevő éttermekben, a helyi termékekről és termelőkről szóló információs táblák készülnek a vendéglátóhelyek asztalaira, valamint a helyi termékekből készülő ételeknek „napi étlap” betéteket készítenek.

Húszmillió forintos keretösszeggel a szociális szövetkezetek és gazdasági társaságok alapítását segítenék még idén úgy, hogy az önkormányzat alapító tagként venne részt a szociális szövetkezetben. Az előterjesztésben megfogalmazott javaslat szerint a szövetkezeti menedzsment az alapító tagságból választódna ki, amelyet a szövetkezeti törvénynek megfelelően az önkormányzat és további – legalább hat – természetes személy alkotnának. A menedzsment feladata a fentebb említett szövetkezeti modulok kiépítése összehangolása, gazdaságos működtetése, a pályázati és egyéb támogatási rendszerek megfelelő kihasználása lesz.

A maradék 18 millió forintot az önkormányzat és a Pécsi Tudományegyetem közös szervezetének, egy úgynevezett energiamenedzsmentnek a létrehozására fordítják. Ez azt a feladatot kapja, hogy felmérje Pécs potenciális energiaforrásait, a vizsgálja meg a város ingatlanállományát energetikai szempontból. A szervezet feladata lesz az is, hogy energetikai pályázatokat kutasson fel és menedzseljen, a lakosságnak és a vállalkozásoknak energetikai tanácsadást nyújtson. Gondoskodnia kell arról is, hogy a helyi energetikai tudástőke a városi fejlesztéseknél hasznosuljon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!