szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tartósan egy százalékkal magasabb növekedésre nem lehet számolni 2015-ig, és csak akkor lehetne 1,3 százalékos a jövő évi növekedés, ha nem lenne szükség nagyjából 500 milliárd forintos kiigazításra ahhoz, hogy az EU által is elfogadott konvergenciaprogramtól nem szeretnénk letérni. – derült ki a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány büdzsémagyarázó projektje, a Közös kassza kutatásából.

Magyarország a következő években nem közeledni fog a magyar gazdasági elemzők által leginkább referenciának tekintett német gazdasághoz, hanem leszakad tőle. A gazdaságpoitikának pedig olyan nagy a növekedési áldozata, hogy bármikor beindulhat egy pénzügyi válságspirál, amikor az államadósság finanszírozási költsége tovább már nem lesz fenntartható  - mondta Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány képviselője abból az alkalomból, hogy a megbízásából a Költségvetési Felelősség Intézet elkészítette a 2012-2015 évre vonatkozó költségvetési technikai kivetítését.

Mi az a technikai kivetítés?

A kutatás módszertanilag a 2012. májusig ismert állapotokból és tényekből indul ki, és arra keers választ, hogy hogyan alakul a költségvetési és a makrogazdasági pálya középtávon 2015-ig, ha a jelenlegi szabályozási és külső környezetet változatlannak vesszük.  marad, akkor hogyan alakul

A Közös kassza számításai szerint az államadósság érdemi csökkentése sem tud megvalósulni, az adósság a rossz növekedési kilátások miatt 80 százalék környékére ragadhat be. A kutatás szerint a versenyszektor foglalkoztatása 2015-ig mintegy 50 ezer fővel csökkenhet, ha nem történik változás az ösztönzőkben. Mindez ugyanakkor nem veszi figyelembe a munkahelyvédelmi akcióterv hatásait, melynek irányát jónak tartja, de annak pontos tartalma nem ismert, és költségvetésileg sincs megalapozva.

Újabb lyuk a költségvetésban

Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősség Intézet vezetője szerint egy százalék körüli recesszió várható idén. 2013-ban ugyan elképzelhető lenne egy 1,3 százalékos növekedés, ha a konvergenciaprogramhoz képest nem keletkezne egy 400-500 milliárdos lyuk a költségvetésben, és nem kellene visszamenni a konvergencia-program szerinti pályára.

2013-ra komoly kockázatot jelent, hogy az e-útdíj bevezetéséhez kapcsolódó infrastrukturális beruházás a kiadásokban sehol sem szerepel. A kutatás ugyanakkor azt is figyelembe vette, hogy az MNB a masszív negatív kamateredményből származó vesztesége jövőre megjelenik a költségvetésben. (Ez 100 milliárd nagyságrendű tétel lehet.). A kockázatok miatt ezért a Közös kassza azzal számol, hogy a májusi helyzethez képest az év folyamán és jövőre újabb kiigazítások jöhetnek.

Ami a munkaerőpiaci folyamatokat illeti, Romhányi Balázs elmondta, hogy a kormány által a konvergenciaprogramban az aktív foglalkoztatottak és aktív munkakeresők létszámában leírt, 2015-től esedékes rohamos növekedés nem következik be. Az EU/IMF-megállapodással kapcsolatban pedig úgy értékelt, hogy a nemzetközi szervezetek garanciavállalása (noha tudjuk, nem védőhálóról, hanem készenléti hitelmegállapodásról lehet csak szó) a kamatszintet nem tudja a fenntarthatóság szempontjából kritikus szintre levinni. De hogy mi a kritikus, az nagyban függ a piacok jóindulatától.

A Haza és Haladás Közpolitikai Alapítványt Bajnai Gordon volt kormányfő finanszírozza. Célja a közjóra törekvő, haladó kormányzás felelős, szakszerű gyakorlatának támogatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!