szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alföldi régiót sújtó fagykár miatt borimportőrré válhat Magyarország, amire még soha nem volt példa. Volt olyan terület, ahol az összes tőkét ki kellett vágni. A kieső mennyiséget olcsó olasz borok pótolhatják.

Minden esély megvan arra, hogy az idén megtörténik az, ami eddig soha: nettó borimportőrré válik az ország - erősítette meg az origo-nak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A legfőbb probléma az, hogy több borvidéken is komoly pusztítást végzett téli fagy, a Kunsági borvidék pedig a teljes magyar szőlőtermő terület harmadát adja, így a kieső mennyiséget valahonnan pótolni kell. Még ha a többi bortermő vidéken csúcstermés lenne, akkor is szükség lenne az importra. Így most már egyre inkább bizonyossá válik, hogy olcsó külföldi borokkal pótolják ki a kereskedők az itthoni terméskiesést.

Csengődi István, az István Borház vezetője és tulajdonosa szerint volt olyan terület, ahol a teljes termés elfagyott, az összes tőkét ki kellett vágni. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közlése szerint az idén életbe lépett új agrárkockázat-kezelési törvény értelmében a kormány segítséget nyújt a bajba jutott termelőknek.

Horváth szerint a 2,4 millió hektós belső fogyasztás 500-600 ezer hektós exporttal egészül ki. Az olcsó olasz borok (300-600 forint palackja) a fagykár miatt minden bizonnyal nagyobb szeletet hasítanak majd ki, muszáj lesz növelni az importot. Az import bor tartálykocsiban érkezik az országba, ezután utókezelik, utószűrik, majd palackozzák, és végül kannákba teszik. Frittmann János soltvadkerti borász szerint az alacsony árkategóriában versenyhátrányban vagyunk az olasz termelőkhöz képest, ők sokkal hatékonyabban foglalkoznak szőlőtermesztéssel, például a tápoldatos öntözéses rendszerek kiépítése miatt. Az olasz borok mellett ausztrál, chilei és spanyol borok is nagyobb mennyiségben érkezhetnek hazánkba a jelentős itthoni fagykár miatt.

A VM az olasz borok dömpingjével kapcsolatban jelezte, hogy a korábbi negatív tapasztalatok okán kiemelten kezelik a nem Magyarországon szüretelt szőlőből készült borok kérdését. A tárca továbbá közölte, hogy a cél az, hogy ezeknek a boroknak a behozatala és termelése is ugyanolyan átlátható és nyomon követhető legyen a hatóságok számára, mint a hazai szőlőből készülteké.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!