szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Görögországban azzal fenyeget a legerősebb szakszervezet, hogy ha privatizálják az ország legfontosabb erőművének egyes részeit, akkor munkabeszüntetésekkel - országos áramszüneteket okozva - tiltakoznak majd a lépés ellen. A helléneket pénzügyi lélegeztetőgépen tartó nemzetközi szervezetek ugyanakkor arra kérik a görög kormányt, hogy liberalizálja az ország energiapiacát.

"A PPC áramszolgáltató ügyét az összes görög számára fontossá tesszük" - hangoztatta Nikosz Futopulosz, a több, mint 18 ezer tagot számláló GENOP szakszervezet vezetője nemrég a Bloombergnek adott nyilatkozatában. A Görögország legerősebb szakszervezeteként is számon tartott GENOP vezére ezután arra is kitért, hogy ők hittel és elszánással küzdenek majd, mivel egy komoly államnak a stratégiai fontosságú cégeket ellenőrzése alatt kell tartania. Ha nem teljesülnek a követeléseik, akkor akár a munkát is beszüntethetik, és így elsötétülhetnek a görög városok is.

A szakszervezeti vezető kijelentéseivel az ellen protestált, hogy a kormány - immár sokadszorra - tervbe vette a PPC állami áramszolgáltató egyes elemeinek eladását, hogy ezzel is eleget tegyen az EU-EKB-IMF hármasa alkotta trojka azon követelésének, hogy liberalizálja a görög energiapiacot és segítsen a költségvetés bevételi oldalának növelésében - így az ország tetemes adósságának visszafizetésében. A görögországi privatizáció eközben rendkívül vontatottan halad, a görögök szinte alig adtak el valamit a korábban dobra verni tervezett állami eszközökből.

A görög kormánynak túl kellene adnia az áramszolgáltató többségi tulajdonrészén
AP

Az EU korábban már felszólította Görögországot, hogy ne csak a PPC-nek biztosítson barnaszén kitermelési lehetőségeket, az áramszolgáltató egyelőre viszont a környezetszennyező lignites hőerőművekből fedezi a gázerőműveknél lecsapodó veszteségeit. A hatalmas adósságot is maga előtt görgető PPC egyes részeinek eladása ugyanakkor egy próba is lehet a görög kormányfő, Antonisz Szamarasz számára, hogy mennyire képes megfelelni az európai követelményeknek, visszaszorítani az állam befolyását és csökkenteni a bürokráciát.

A PPC eladása azonban komoly akadályokba ütközhet. A korábbi kormányok is már többször nekifutottak a cég eladásának, ám ha Görögország legnagyobb munkáltatójának - a PPC által üzemeltetett erőművekben több, mint 20 ezren dolgoznak - , be kellene zárnia egyes blokkokat, akkor az komoly munkaerőpiaci gondokat okozna a régióban. Eközben a lignit kitermelésének volumenében Görögország előkelő helyet foglal el Európában, csak a németek és a lengyelek hoznak a felszínre több barnaszenet. A hatalmas lignitvagyont a görögök szívesebben látnák a saját kezükben, így - bár a lignites hőerőművek korántsem környezetbarát működésükről híresek - esetleg külföldi hitelek segítségével tovább fejlesztenék a kitermelést és az áramtermelést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!