szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem vesz több független gázt az orosz gáztermelőktől, miután a héten más orosz vállalatokat kizárt az exportjogok gyakorlásából is. A múltheti uniós pofozkodás után a belpiaci kontrollt is erősítené a kontiens legnagyobb gáztermelője.

A Gazprom ezentúl a saját készleteire támaszkodik, mivel a cég csak így látja biztosíthatónak a belföldi gázkereslet stabilizálását. - áll az orosz gázóriás legfrissebb sajtóközleményében. A külső forrásból származó vásárlások felfüggesztése nem teljeskörű, és csak az anyavállalatra vonatkozik. A Gazprom-csoport tagvállalataira, illetve azokra a független termelői gázszállítmányokra, amelyeket a Gazprom által irányított, egyesített gázvezetékrendszeren küldenek gázt a fogyasztókhoz, a bejelentés nem vonatkozik.

A legnagyobb magánkézben lévő gázvállalatnak, a Novateknek rosszabbkor nem is jöhetett volna a Gazprom bejelentése, hiszen Oroszországban az állami vállalatnak van monopoljoga gázexportra, ezért az elmúlt időszakban a Novatek szinte kizárólag a belföldi piac ellátásra fókuszált. A cég hatalmas készletekkel rendelkezik, így ha nem exportálhat, veszélyt jelenthet a Gazprom belföldi kereskedelmére, és emiatt könnyen túlkínálat  következhet be - írta a The Moscow Times. A Novatek az ügyben egyelőre nem nyilatkozik, de a vállalat szóvivője elismerte, hogy már megkapták a hivatalos értesítést, és jelenleg is tárgyalnak a Gazprommal.

Mindenki másnak lekapcsolhatják a lámpáját
AP/Misha Japaridze

Kedden Vlagyimir Putyin rendelileg tiltotta meg a stratégiai fontosságú, exportáló orosz részvénytársaságoknak, hogy engedélye nélkül akár csak információt is kiadjanak  külföldi szervezeteknek. És mivel az utasítás arra is vonatkozik, hogy a Gazprom nem dönthet majd önállóan szerződésmódosításokról (így a földgáz árának csökkentéséről) sem, az EU egy hete indított versenyfelügyeleti vizsgálatában borítékolható patthelyzet áll elő. Az elnöki rendelet szerint a Gazpromnak mostantól kezdve minden állami érdeket érintő kérdésben azzal a kormányzati hatósággal kell egyeztetnie, mely egy hónapon belül feláll. A putyini gépezet azt követően indult be, hogy a múlt kedden trösztellenes vizsgálat indítását jelentette be az EB.

Az uniós vizsgálat arra keresi a választ, hogy az orosz állami cég a közép- és kelet-európai országok gázpiacain vétett-e az uniós versenyjogi és trösztellenes törvényeknek. A Bizottság szerint nem átlátható a Gazprom árazási politikája, mely az egye országokkal kötött kétoldalú gázszállítási szerződésekben ölt testet. A gázpiacot szerintük az is korlátozza, hogy a földgáz ára tartósan az olaj árához van kötve, így a kínálat élénkülése sem tud árleszorító hatást gyakorolni. Ezen kívül arra a kérdésre is választ keres a Bizottság, hogy a Gázpromnak mi köze van ahhoz, hogy késik az európai piacok és hálózatok összekötése, amellyel hatékonyan lehetne reagálni a piaci változásokra. Magyarán: a legolcsóbban lehetne egy adott pillanatban gázhoz jutni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!