Felrázta a New York-i tőzsdét a Fed bejelentése

Erős pluszban álltak a vezető New York-i értéktőzsdék csütörtökön zárás előtt két órával azután, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed újabb mennyiségi enyhítési programot jelentett be.

  • MTI MTI
Felrázta a New York-i tőzsdét a Fed bejelentése

Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,7 százalék emelkedéssel 13 561 ponton állt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,7 százalékkal 3167 pontra nőtt, az S&P 500-as mutató pedig 1,5 százalékkal 1458 pontra erősödött.

A Fed újabb, havi 40 milliárd dolláros mennyiségi enyhítést jelentett be kétnapos kamatdöntő ülését követően csütörtökön. A program keretében havonta 40 milliárd dollárnyi jelzáloglevelet vásárol a Fed, és folytatja a "csavar hadműveletként" ismert kötvénycsereprogramját. A jegybank egyben - a várakozásoknak megfelelően - nem változtatott rekordalacsony, 0-0,25 százalékos kamatcélján és jelezte, 2015-ig ezen a szinten hagyja irányadó refinanszírozási rátáját.

Az amerikai részvénypiacok már eleve kedvező hangulatban várták a Fed bejelentését, miután az Európai Központi Bank szeptember 7-én szintén kötvényvásárlási programot jelentett be.

"A Fed lépése azt jelzi, hogy még mindig elkötelezettek a gazdaság megmentése mellett" - mondta Jeff Savage, a Wells Fargo Private Bank elemzője.

A bejelentés hatására 2 százalékkal emelkedett az arany ára, unciánként 1773,20 dolláron jegyezték. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 1,1 százalékkal 98,11 dollárra nőtt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?