szerző:
Nagy Emese
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mit csinál a dolgozó munka közben? Cseveg a kollégákkal? Szörföl a neten vagy facebookozik? Egy innovációs nagydíjas szoftver segítségével a főnök akkor is mindent lát, ha az alkalmazott azt hiszi, nincs ott. A szoftvernek mégsem ez a lényege: a segítségével könnyebb megtervezni, egy feladathoz mennyi időre és hány ember munkájára van szükség, és láthatóvá válik az is, hogy mekkora fizetség miért jár. Innovatív magyar találmányokat és cégeket bemutató sorozatunk első része.

Először ijesztő volt! – mondja Gábor, aki pályázatírással és projektmenedzsmenttel foglalkozik, és a cégénél egy éve szerelték fel az alkalmazást a számítógépekre. „Rettenetes volt belegondolni, hogy ezután rögzítik, milyen gyorsan boldogulok a munkafolyamatokkal, hányszor nézek vissza egy-egy Excel-táblát. Aggódtam amiatt, hogy a munkahelyemen töltött 8-9 órából kiderülhet, hogy mondjuk csak 7 órát dolgozom.”

Korábban a cégénél nem volt semmilyen munkaidő-beosztást mérő rendszer. De miután teljesítménybérben fizetnek, és a dolgozókat érdekeltté tették a szoftver használatában, a rendszert elfogadták. A segítségével pontosan követhető, hogy ki mennyit túlórázik, amit pluszban ki is fizetnek. Míg máshol a túlórát is a rendes munkaidőhöz csapják, itt erről nem lehet szó: a fizetség a valós teljesítésért jár.

Abban nem volt vita, hogy a JOBCtrl nevű szoftver objektívan mér, árulja el Gábor, eleinte inkább mindenki arra volt kíváncsi, hogy akkor is rögzíti-e a rendszer a nethasználatot, ha kikapcsolja az alkalmazást. De megnyugtattak, hogy nem” – mondta Gábor, aki szerint nagyon gyorsan hozzá lehet szokni, hogy az embert figyelik.

Munka: percről percre
Stiller Ákos

Könyvelési trükkök nélkül

A JOBCtrl nevű szoftvert három éve kezdte fejleszteni az informatikai rendszerfejlesztéssel foglalkozó TCT Hungary Kft, alapvetően azért, hogy saját programozóik munkaidő-beosztását követni tudják. Mivel a munkatársak egyszerre több projekten is dolgoznak, a könyvelés számára elengedhetetlen volt, hogy tudni lehessen, pontosan melyik projekten, hány órát dolgozik egy kolléga. A készülő programot hamarosan a cég partnerei is tesztelni kezdték: bankok, biztosítók, ügyvédi irodák, könyvelő cégek, IT-vállalatok.

„A programot alapvetően nem ellenőrzésre fejlesztettük ki, hanem hogy a profitot igazságosan tudjuk elosztani” – mondta a hvg.hu-nak Vadász Attila, a cég ügyvezetője, aki szerint az igazi problémát nem a közösségi oldalak böngészése jelenti, hanem ha mindez elszámolt munkaidő alatt történik. A szoftver célja, hogy a valós munka legyen mérhető, ezáltal a dolgozók hatékonysága nőjön. A TCT Hungaryhez érkezett beszámolók szerint munkakörtől függően a hatékonyság növekedése 10-100 százalék közötti.

Hogyan működik?

A telepítés és aktiválás után a rendszer naplózza, hogy a felhasználó éppen milyen projektet végez. A rendszer rugalmas munkaidő-beosztásra van optimalizálva: egy meghatározott törzsidőben, 10 és 16 óra között kötelező a munkavégzés, háromhavi átlagban pedig a teljes munkaidőnek megfelelően ki kell jönnie a napi nyolc órának. Aki ezektől a paraméterektől eltér, az fekete pontot kap, amit a precíz és gyors munkával szerzett piros ponttal lehet ellensúlyozni.

Éjszakai műszak
AP

Annak érdekében, hogy a rendszert ne lehessen kijátszani, már a fejlesztés legelején kialakítottak olyan funkciót, amely a leütések gyakoriságát és az egérhasználatot figyeli, a képernyőváltásokat pedig egy kicsinyített „fotón” rögzíti. Ezek alapján pedig egy rutinos ellenőr – a fejlesztő nyelvén: incidenskezelő – már egy gyors egérgörgetéssel tetten érheti a lógóst.

Az alkalmazást ki lehet kapcsolni, ha valaki pihenésként munkaidőben privát oldalakat használna. Sőt, arra is van technikai lehetőség, hogy a rendszer automatikusan kijelentkeztessen, amikor olyan oldalakra tévedünk, amikhez a munkának nincs köze. A Nagy Testvér persze nem lát bele mindenbe: adatvédelmi és személyiségi jogi szempontból a „fotók” pixelesen torzítottak, elegendő, hogy a fejlécek jellemző adottságai felismerhetőek legyenek. Az alkalmazás adatkezelését az adatvédelmi biztos is jóváhagyta.

Fokozza a versenyt

„Szervezeti kultúra és vezetési stílus kérdése, hogy mennyire él vagy éppen visszaél ezzel a lehetőséggel egy vállalat – mondja Krasz Katalin munkapszichológus. Akkor lehet ilyet meghonosítani, ha tisztázva van, hogy nem a tettenérés vagy az elrettentés a cél, hanem a hatékonyság növelése. Azt érdemes hangsúlyozni, hogy a mérés objektív alapokon nyugszik, fokozza a versenyt az alkalmazottak között, és ha valaki jól teljesít, annak meglátszik a jövedelmén is.”

Vadász Attila és a tesztüzem
Stiller Ákos

A JOBCtrl jelenleg is tesztelés alatt van, hagyományos értelemben nem árusítják a piacon, mégis „terjed, mint az influenza” – mondja Vadász, akinek a cége tavaly 60 millió forint támogatást nyert az Európai Uniótól a JOBCtrl létrehozására, amely 2012-ben elhozta a Magyar Innovációs TechShow nagydíját. A piacra lépést saját erőből képzelik el. A  befektetésük már a saját cégcsoporton belül megtérült, most az értékesítés kiépítését végzik, jelenleg csak magyar partnereik vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!