szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számtalan típusú fényforrás közül válogathatunk a boltok polcain, de vajon melyik a legoptimálisabb megoldás, ha az energiahatékonyságot is figyelembe vesszük?

Rengeteg termék fogadja a vásárlókat a boltok polcain, szinte lehetetlen megtalálni a számunkra jó fényforrást. A penzcentrum.hu tanácsot ad az energiahatékonysági szempontból is megfelelő izzók, fénycsövek kiválasztásához.

A cikkben a hagyományos izzólámpa, halogénlámpa, kompakt fénycső (CFL) és a világító dióda (LED) előnyeit, hátrányait veszik górcső alá. Az izzólámpa az egyik legrégebbi elektromos fényforrásunk, a legnagyobb probléma vele azonban az, hogy a felhasznált energia mindössze 10 százalékát fordítja fény generálására. Az Európai Unióban (EU) pontosan emiatt a 100-as és 60-as izzókat már nem is lehet forgalomba hozni, ezeket majd a 40-es is követi jövő januárjától. A legenergiatakarékosabban úgy működtethető ez a típus, ha csak akkor kapcsoljuk fel, amikor igazán szükség van fényre; akár rövid ideig is égve hagyhatjuk, de amint kimegyünk a szobából, kapcsoljuk le. Olyan helyiségekbe érdemes ilyet elhelyezni, ahol nem tartózkodunk sokat az esti órákban (WC, spájz, előszoba).

A hagyományos izzóknak lassan befellegzik
SXC

A halogénlámpában a halogénelemek jelenléte növeli az izzók fényhasznosítását és élettartamát. Ezeket az izzókat is csak akkor üzemeltessük, ha feltétlenül szükséges. Mivel azonban takarékosabbak a hagyományos izzóknál, így hosszabb ideig is égve maradhatnak, ideális hely lehet számukra a fürdő, vagy a konyha. A kompakt fénycsövek használatára viszont már jobban oda kell figyelni: ha maximum 15 percig nem tartózkodunk a helyiségben, akkor kapcsoljuk fel, és ha több mint 15 percre hagyjuk el a szobát, akkor kapcsoljuk le. A fénycsövek élettartama jóval hosszabb a hagyományos izzókénál, ugyanakkor nagymértékben függ a fel-, és lekapcsolások mennyiségétől.

A LED-ek nagy előnye, hogy a fény előállításához alacsony áramot és feszültséget igényelnek, nagy a kapcsolási sebességük, kis helyen elférnek, ütésállók és hosszú az élettartamuk. A LED élettartama, ellentétben a kompakt fénycsőével, nem függ a használat mennyiségétől. A LED világítást inkább a mozgásérzékelős rendszerekkel karöltve érdemes használni, például lépcsőházakban, garázsoknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!