szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tőkekiáramlás általában aggodalommal tölti el bármely ország vezetőit, de az orosz pénzügyminisztérium és a Valutaalap szerint Oroszország estében jótékony hatása lehet a jelenségnek. Nemcsak segít elkerülni a gazdaság túlhevülését, de ugyanakkor felhívja a figyelmet az országra jellemző, nem éppen csábító vállalkozói környezetre.

Oroszország a 2008-as válság előtt 41,1 milliárd dollárt profitált 2006-ban és 81,7 milliárdot 2007-ban az olajbevételeknek és kockázatkedvelő befektetéseknek köszönhetően a központi bank adatai szerint. Ehhez képest az elmúlt 5 évben 360 milliárd dollárt is meghaladta a tőkekiáramlás mértéke. Az IMF és Alekeszj Mojszev pénzügyminiszter szerint a tőkekiáramlás természetes folyamat a jelen gazdasági környezetben – olvasható a Wall Street Journal blogján.

A kormány célja most, hogy a vállalkozói környezetet fejlessze, miután a Világbank Doing Business elnevezésű felmérésén, amely a vállalkozások működéséhez szükséges környezet szempontjából rangsorolta az országokat, Oroszország a 120. lett a 180-ból. Az orosz vezetés strukturális változásokat sürget, hogy befektetésbarát környezetet teremtsen, és diverzifikálja a gazdaságot. Jevgenyij adorsin, a Sistyema orosz társaság vezető közgazdásza szerint, a reformok és a diverzifikáció nélkül a tőkekiáramlások nyomás alatt tartják a rubelt, ami miatt az orosz termelés versenyképessége elmarad a világszínvonalétól.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!