szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedden az amerikai elnökválasztás margóján két állam, Colorado és Washington is a marihuána legalizálása mellett szavazott. A döntés hatalmas vihart kavart az Egyesült Államok déli szomszédjánál, Mexikóban, mivel eleddig csak illegálisan jutott el a fű északra, ám most megindult egy diskurzus, mely a teljes mexikói drogpolitika revízióját is hozhatja. És természetesen állami bevételeket az esetlegesen legálissá váló bizniszből.

Mexikó egy régi és mély kereskedelmi kapcsolatot ápol az Egyesült Államokkal, kezdve a gépjárműipari alkétrészektől a csirkemellig. Ám lehet, hogy a mexikói exporttermékek köre a jövőben egy érdekes termékkel is bővülhet: a marihuánával - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a beyondbrics.

A történet hátteréhez hozzátartozik, hogy kedden az amerikai elnökválasztás margóján két állam, Colorado és Washington is a marihuána legalizálása mellett szavazott. Ez a döntés úgy tűnik, hogy komoly vihart kavar az Egyesült Államok déli szomszédánál, mivel már 16 amerikai államban legális valamilyen szinten a fű birtoklása. Mexikó pedig az egyik legnagyobb marihuána-termesztő az amerikai kontinensen, és a hamarosan felálló új mexikói adminisztráció úgy tűnik, hogy teljesen átértékeli az ország drogpolitikáját, mely jelenleg a kartellekkel szembeni fegyveres harcra összpontosul, tengernyi halottat hátrahagyva.

Mexikóban csak a hullák szaporodtak a drog elleni háborúban
MTI/EPA

Az egyik mexikói kormányzó már olyan húrokat is megpengetett, hogy szerinte engedélyezni kellene a marihuána exportját, miután legalizták a termesztést és ezzel ki lehetne venni a bűnszervezetek kezéből az áru terítését. Az új mexikói adminisztráció legalizáció irányába történő elmozdulása ugyanakkor rendkívül sok kérdést felvet. Először is, nem az összes amerikai állam döntött a legalizáció mellett, az amerikai szövetségi törvények értelmében pedig kábítószert nem lehet importálni. A legalizáció pedig azt is jelenti, hogy helyben is termeszthetővé válik a kender, így nem egyértelmű, hogy azt miért is érné meg messziről az USA-ba szállítani.

Mindesetre úgy tűnik, hogy a helyzet nem változik majd számottevően a közeljövőben, bár a téma minden bizonnyal felvetődik majd Enrique Pena Nieto mexikói és Barack Obama amerikai elnök november végi washingtoni találkozóján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!