szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igazából nem élünk rosszabbul, mint 20 éve, de sokkal jobban sem. Az egy főre jutó GDP ugyanakkor nem ad valós képet a magyarok életszínvonaláról - írja bejegyzésében Pogátsa Zoltán közgazdász.

Nem élünk rosszabbul, mint 20 éve, de sokkal jobban sem - írja Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugati-Magyarországi Egyetem docense blogbejegyzésében. A közgazdász szerint a magyar GDP alakulásán ugyanakkor nem teljesen mérhető le, hogy milyen is a magyar emberek életszínvonala, mivel a magyar gazdaság jelentő mértékben a multikra alapul, ezért az uniós átlaghoz felzárkózó kibocsátásunk nagy része is a multik külföldi tulajdonosainál csapódik le.

Az 1960-as évet bázisnak választva a GDP-ben illetve az ipari termelésben óriási növekedés mutatkozik a Kádár korszak kezdete óta. 1988 körülre elérjük a hatvanas évekhez viszonyított 317 (GDP), 2007-re pedig a 850 százalékos szintet. Mindez együtt azt sugallná, hogy óriásit fejlődött volna a magyarok életszínvonala akár 1960-hoz, akár a rendszerváltáshoz képest, de a jövedelmi viszonyokban nem tapasztalható ilyen hatalmas előrelépés - írta Pogátsa.

Ugyancsak az 1960-at választva bázisnak, az egy főre jutó reáljövedelem a rendszerváltás előttre is csak a 150 százalékos szintet érte el, 2005 környékére a hatvanas évek értékének 170-180 százalékra korrigált vissza, és azóta ebben a sávban csámborog. Szokták azt mondani, hogy húsz év kevés idő, de világgazdasági szempontból ennyi idő alatt Japán vagy Korea felzárkózott az első világba - emelte ki a közgazdász.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!