Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Rosszabbul élünk, mint húsz éve?

Igazából nem élünk rosszabbul, mint 20 éve, de sokkal jobban sem. Az egy főre jutó GDP ugyanakkor nem ad valós képet a magyarok életszínvonaláról - írja bejegyzésében Pogátsa Zoltán közgazdász.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Rosszabbul élünk, mint húsz éve?

Nem élünk rosszabbul, mint 20 éve, de sokkal jobban sem - írja Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugati-Magyarországi Egyetem docense blogbejegyzésében. A közgazdász szerint a magyar GDP alakulásán ugyanakkor nem teljesen mérhető le, hogy milyen is a magyar emberek életszínvonala, mivel a magyar gazdaság jelentő mértékben a multikra alapul, ezért az uniós átlaghoz felzárkózó kibocsátásunk nagy része is a multik külföldi tulajdonosainál csapódik le.

Az 1960-as évet bázisnak választva a GDP-ben illetve az ipari termelésben óriási növekedés mutatkozik a Kádár korszak kezdete óta. 1988 körülre elérjük a hatvanas évekhez viszonyított 317 (GDP), 2007-re pedig a 850 százalékos szintet. Mindez együtt azt sugallná, hogy óriásit fejlődött volna a magyarok életszínvonala akár 1960-hoz, akár a rendszerváltáshoz képest, de a jövedelmi viszonyokban nem tapasztalható ilyen hatalmas előrelépés - írta Pogátsa.

Ugyancsak az 1960-at választva bázisnak, az egy főre jutó reáljövedelem a rendszerváltás előttre is csak a 150 százalékos szintet érte el, 2005 környékére a hatvanas évek értékének 170-180 százalékra korrigált vissza, és azóta ebben a sávban csámborog. Szokták azt mondani, hogy húsz év kevés idő, de világgazdasági szempontból ennyi idő alatt Japán vagy Korea felzárkózott az első világba - emelte ki a közgazdász.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek