szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szétfolynak az agráriumra szánt uniós források, olyanok is kaptak a területalapú támogatáshoz, akik mezőgazdasági termelőtevékenységet egyáltalán nem folytattak. 2010-ben Magyarországon összesen 50 millió eurónyi támogatás mehetett el ilyen célra.

Mezőgazdasági tevékenységet ténylegesen nem végző "termelők", így katonai gyakorlóterek, horgászklubok, ingatlancégek és vadásztársaságok jutottak jelentős területalapú támogatáshoz az SAPS-rendszeren belül - írja a Világgazdaság. Az Európai Számvevőszék nemrég kiadott jelentésében, mely a a 2004 óta csatlakozott tagállamok kifizetéseit vizsgálta, rámutatott: mivel a tagállamok nem azonosították be pontosan, melyek a támogatható földterületek, így egyes nem hasznosított parcellák, valamint nem mezőgazdasági tevékenység céljára használt földterületek után is történtek uniós támogatásból kifizetések. Ez nem jelent törvénysértést, ám magának a rendszernek a céljai kérdőjeleződnek meg.

A félrecsúszott pénz eközben hatással van az egyéni mezőgazdasági termelőknek kifizetett összegekre is, a ténylegesen termelőknek kevesebb jut. A SAPS rendszerében a mezőgazdasági termelőknek nem kell javakat előállítaniuk vagy termelési tényezőket felhasználniuk, ám megfelelő mezőgazdasági és környezeti állapotban kell tartaniuk a földterületüket, valamint be kell tartaniuk bizonyos környezetvédelmi és állatjóléti szabályokat. Erre az EU 2011-ben 5 milliárd eurót fordított.

Az a probléma, hogy nem csak mezőgazdasági célra használt földterületek kaptak uniós támogatást
Fazekas István

A kedvezményezettek ugyanakkor sok esetben nem köthetőek az agráriumhoz. Lengyelországban és Romániában ingatlanvállalatok, repülőterek is részesültek támogatásban, Magyarországon, és Szlovákiában erdészeti vállalatok, vadászegyesületek is szépen kihasították a maguk szeletét. Sőt, hazánkban és északi szomszédunknál horgászklubok és síklubok is pénzt vettek fel ezen a címen. Magyarországon például 337 vadászegyesületnek 7 ezer hektár mezőgazdasági földterület címén több mint 1 millió euró támogatást folyósítottak a hatóságok.

Hazánk helyzete azért is speciális, mivel az állam a legnagyobb SAPS kedvezményezett (az államé a legtöbb föld). A hatóságok például uniós kifizetéseket folyósítottak olyan állami tulajdonban lévő területek után, amelyeket katonai kiképzés céljára használtak. A magyar hatóságok nem rendelkeznek adatokkal arra vonatkozólag, hogy ezek az intézmények milyen mértékben részesültek ezekből a kifizetésekből. A számvevőszék becslése szerint körülbelül 300 ezer hektárról lehet szó, amelyre 2010-ben 50 millió eurónyi (kb. 15 milliárd forint) fizettek ki a magyar hatóságok.

A cikket teljes egészében olvasóink ide kattintva tekinthetik meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!