szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A "munka becsületének helyreállítása", a "termelői szektor ösztönzése" mind olyan politikus kijelentések, melyekkel önmagukban nem is lenne semmi baj, ám rendkívül avítt felfogást tükröznek. A szolgáltató szektor renoméjának földig rombolása nem segít fejlett országgá válnunk.

Rövidlátó és földhözragadt szemlélet azt gondolni, hogy jelenlegi problémáinkon úgy lehetünk úrrá, hogy földig romboljuk a szolgáltató szektor renoméját, meghurcoljuk mindazon szereplőket, akik nem kétkezi munkásokat alkalmaznak zajos üzemekben, és ingyenélő naplopóknak kiáltjuk ki őket - írják a Pénzkérdés blog szerkesztői legfrissebb bejegyzésükben. Különösen rossz ilyet tenni akkor, ha ezek után felmentést és jelentős adókedvezményeket adunk azoknak a kutatólaboratóriumoknak, call-centereknek stb., akik négyszemközt mégsem tűnnek olyan "karvalytőkés naplopóknak".

A blogbejegyzés ezek után végigtaglalja, hogy a jelenleg fejlett országoknak tekinthető államok - pl. Svájc - hogyan jutottak el az agrárszektor, ipar fejlődése után, hogy a tercier lett a vezető szektor. Ez akkora jövedelmet biztosít az adott országnak, hogy egyáltalán nem probléma, hogy mezőgazdasági termékeket és energiát kell importálnia.

"Akármennyire lenyűgöző és irigylésre méltó is Kína fejlődése, nem kell lemásolnunk. Nehéz elhinni, de bizonyos tekintetben fejlettebbek vagyunk Kínánál" - írják a blog szerkesztői. Ezzel minden valószínűség szerint a magyar kormány és Orbán Viktornak arra a kijelentéseire utalnak, hogy hazánknak az ázsiai termelő országok példáját kell követnie. "Mit gondoljunk az olyan kormányzásról, amely arra tartja érdemesnek az országot, hogy a kilencvenes években már megélt beszállító státuszban kapcsolódjon be újra a világ végkeringésébe, elvesztegetve annak lehetőségét, hogy a csírájában már egyszer megélt 'Kelet-Európa Luxemburgja' vagy a 'Kelet kapuja' státuszt tényleg betöltse, jó oktatással, magas K+F-fel" - olvasható a bejegyzésben.

A teljes bejegyzést itt olvashatják!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!