szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A LESZ nem tud felelősséget vállalni a repülőtér zavartalan működéséért, ezért hétfőtől bármikor sor kerülhet figyelmeztető sztrájkra.

A vezetőség részéről a tárgyalásokon egyetlen konkrét ajánlatot sem hallott az érdekképviselet, amely eddig vissza tudta fogni a vadsztrájk kitörését. A Hochtief-Budapest Airport vezetőségét jobban érdeklik a sztrájktörvény rendelkezései, mint a megegyezés lehetősége - közölte hétfőn a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ).

A szakszervezet szerint hónapok óta növekszik az elégedetlenség a cégcsoportnál. Néhány hete egy nagyobb csoport bejelentés nélküli, ún. vadsztrájkot tervezett, de a LESZ-nek sikerült erről lebeszélnie őket. A tárgyalásos megoldásban bízva kezdett egyeztetést a Hochtief-Budapest Airport vezetőségével a szakszervezet.

A dolgozók elvárásai: a fizetések és cafetéria legalább idei, már többször csökkentett értékének megőrzése, valamint a tavasszal bevezetett, embertelen, napról napra változó munkaidő-beosztások újraszabályozása. Az üzemanyag-tankolás esetében az elavult és balesetveszélyes berendezések cseréjéhez is ragaszkodnak a munkavállalók.

Érdemi megbeszélésre a LESZ szerint azonban nem került sor. "A céget méregdrága óradíjért képviselő külsős jogászok a problémák áttekintése helyett rögtön a sztrájktörvény értelmezésével, az elégséges szolgáltatás mértékének firtatásával kezdték az egyeztetést. Sem a vezérigazgató, sem a HR-igazgató nem vett részt egy találkozón sem. A LESZ által ismertetett követelésekre nem reagáltak" - olvasható a közleményben.

A szakszervezet szerint lenne miről egyeztetni, mert "a dolgozók mellett a repülőtérre és a repülésbiztonságra is veszélyes a mára kialakult helyzet". (ld. keretes írásunkat).

A cégvezetés további megszorításokat, fizetéscsökkentést helyezett kilátásba 2013-tól. A LESZ a fentiekre tekintettel nem tud felelősséget vállalni a repülőtér zavartalan működéséért. Mától bármikor sor kerülhet figyelmeztető sztrájkra - írják.

A LESZ idén ősszel a biztonsági terület dolgozói körében készített letölthető kutatása szerint:
• Az idén tavasszal bevezetett nyolc órás munkarendben dolgozók (kb. az állomány kétharmada) 35 százaléka „szinte mindig” vagy „gyakran” úgy érkezik munkahelyére, hogy nem tudja, sikerül-e a fáradtságtól végigdolgoznia a napot. A teljes állomány több mint felének „szinte megoldhatatlan problémát” vagy „nagy gondot” okoz a pihenésre és feltöltődésre jutó idő. A nyolc órás munkarendben e két csoport aránya meghaladja a háromnegyedet!
• A teljes állomány 58 százaléka „szinte mindig” pénzzavarba kerül hónap végén. A nettó fizetések minden pótlék és juttatás után 120-130 ezer forint körül alakulnak a védelmi ellenőröknél, a kölcsönzött dolgozóknál ez az összeg még kisebb.
• A teljes állománynak csak 22 százaléka tervez hosszú távra jelenlegi munkahelyével. 2012-ben, az új munkarendek bevezetése után önként távozott az állomány közel negyede, mintegy száz fő, akik beható ismeretekkel rendelkeztek a repülőtér legtöbb biztonsági protokolljáról.
• A nyolc órás munkarendben dolgozók 39 százaléka „sohasem” vagy csak „ritkán” tudja két hétre előre megmondani, mely napokon és milyen beosztásban fog dolgozni.
• Nyolc órás munkarendben az emberek 43 százaléka számolt be állandó vagy gyakori koncentrációs zavarokról. 44 százalék panaszkodott folyamatos vagy gyakori stressz-tünetekre. Kiugróan magas a betegállomány és a táppénz, egy időben az állomány tizede nem hadra fogható, ami az országos átlag duplája.
• A bérek és munkarendek problémája az üzemanyag-kiszolgálásnál a fentiekkel nagyjából azonos. Ezen túl, az 50-65 tonnás kerozint szállító tanker-kocsik elöregedettek, tervszerű karbantartás hiánya miatt többük alváza repedt. A tankolás a dolgozók szerint balesettel fenyeget, és az eszközök azonnali cseréjére van szükség.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!