Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A kormány lakossági rezsipolitikája valójában a szabadpiaci áramvásárlók terheit növeli, de a nagyipari fogyasztók mellett a kkv-k költségszámlájának is odacsap.
Az energiainfo friss posztjából kiderült, hogy a hazai közép- és kisvállalkozások villmosenergia költségei január 1-től 11-12 százalékkal emelkedhetnek az új hálózati tarifák alapján. A nagyfeszültségen vételező ipari áramfogyasztóké - mint amilyenek az autógyártók, illetve minden nagyüzem - azonban ennél is többel, akár 30 százalékkal is drágulhat.
Ráadásul a lakossági rezsiköltségek 10 százalékos csökkentése miatt arra is szükség volt, hogy az eredendően a megújuló energiaforrások fejlsztését és terjedését támogatni hivatott kötelező átvételi rendszer (KÁT) szabályait is módosítsák. Eddig a KÁT költségeket minden energiafogyasztó fizette, legyen lakossági (ún. "egyetemes szolgáltatás keretében ellátott") fogyasztó, közintézmény vagy az áramot a szabadpiacon beszerző ipari fogyasztó. Januártól az energiainfo.hu számításai szerint mintegy 14 milliárd forinttal könnyítik a lakossági oldalt, és azt a versenyszférára terhelik.
Drucker György, a szakportál vezető elemzője szerint a KÁT rendszer mostani átalakításával is csak a régóta zajló keresztfinanszírozásra erősített rá a kormányzat, hogy az ipari energiafogyasztókkal finanszírozzák az alacsonyabb háztartási energiaárakat, ami azonban az ipari fogyasztók versenyképességét rontja.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.