Bajnai visszasegítené Magyarországot a felzárkózó országok közé

2018-ra Bajnai megteremtené a eurócsatlakozás feltételeit, kiegyezne a bankokkal, hogy meginduljon a növekedés. 300 milliárd forintot szánna arra, hogy felzárkóztassa a hátrányos térségeket. De szolidaritást finanszírozni szerinte csak gyarapodó országok tudnak.

  • Máriás Leonárd Máriás Leonárd
Bajnai visszasegítené Magyarországot a felzárkózó országok közé

Bizalom, ezt az egyszavas címet adtuk annak a gazdaságpolitikai programnak, amelyet több mint 30 kiváló közgazdász állított össze több mint fél éves munkával – kezdte az Együtt 2014 Mozgalom alapítója, Bajnai Gordon, a Haza és Haladás Alapítvány konferenciáján a beszédét.

Bajnai szerint a rendszerváltáskor a magyar társadalom nem azt gondolta, hogy kapitalizmusban akar élni, hanem csak annyit, hogy úgy akar élni, mint az osztrákok. A szociális piacgazdaságot céloztuk meg, amelyben egyszerre él a szociális szempont, a szolidaritás és a piac teremtő ereje, az egyéni törekvés, a verseny, a vállalkozás. A társadalom Bajnai szerint nemet mondott a létező szocializmusra, de a vadkapitalizmusra is. Az emberek azt gondolták, hogy ezt a két szempontot összeegyeztethetik. De 2008-ban a válsággal kiderült, hogy ez nem folytatható tovább, elfogytak a tartalékaink, magas lett az adósságunk.

A kormány Bajnai elemzése szerint nem talált válaszokat. A rendszerváltás után elveszett egymillió munkahely, mait nem sikerült újrateremteni. Másfelől az állam nem védte meg a polgárait: monopóliumok jöttek létre, felpörgött a devizahitelezés, dühöngött a korrupció. Bajnai szerint ebben a politikusak voltak a ludasok, mert mindennél előbbre valónak tartották a hatalom megtartását.

A volt kormányfő az elmúlt 20 évben két pozitívumot látott: egészen 2008-ig a magyar társadalomban a jövedelmi különbségek kisebbek voltak, a társadalom végletes kettészakadását megakadályozták. A másik eredmény, hogy azért mégiscsak lehetővé tette az egyéni boldogulást, kiépült a középosztály.

Mi a baj azzal, ami most van?

2010-ben soha vissza nem térő lehetőség mutatkozott arra, hogy az Orbán-kormány a kétharmados felhatalmazással választ találjon a kihívásokra, de rossz következtetéseket vont le. Távolodott a felzárkózástól és választott magának egy unortodox modellt. Az Orbán-kormány Bajnai szerint szétverte a szolidaritást és az egyéni boldogulás lehetőségét is, és azt sulykolta az emberekbe, hogy mindenki annyit ér, amennyije van.

Stiller Ákos

Ami a szociális fordulatot illeti, egy hónappal csökkentette az éves minimálbér összegét és a munkanélküli segély igénybe vehetőségét is 9 hónapról 3 hónapra korlátozta. 170 ezer jobbmódú devizahitelest megmentett, a többit rosszabb helyzetbe hozta. Bajnai szerint új jobbágyságot hirdet, amikor Európa egyik legmagasabb tandíjáról és röghözkötésről beszél a kormány. Ennek az az eredménye, hogy akár már 500 ezren is elhagyhatták az országot. 

Bajnai úgy látja, a kormány politikáját három dolog befolyásolja, A politikai hatalom megtartása minden kérdésben előbbre kerül, mint a szakmaiság. Ez azt jelenti, hogy a politikai döntések heti közvéleménykutatások és kommunikációs tanácsadók véleménye alapján születnek.

A másik ok a kontárság. Irreális volt a gazdasági pálya: 4500 milliárd forint hiányzik a GDP-ből a három évvel ezelőttihez képest. Ezért volt szükség megszorításokra. A harmadik ok pedig a kormány mögött álló, jól körvonalazható vállalkozói csoport mérhetetlen szerzési vágya. Ha ezen a pályán megy tovább a magyar gazdaságpolitika, akkor a GDP stagnál, illetve csökken, már jövőre új megszorításra lesz szükség, folytatódik a kivándorlás, csökken a hitelezés, növekszik az adósságunk. - mondta Bajnai, aki szerint az Orbán-kormány lerombolta Magyarországon a bizalmat, és elégeti a jövőt. Olyan kormányzás zajlott, ami a válságot mélyítette, és saját bukását okozta.

Mire alapozhatjuk a talpraállás programját?

Bajnai véleménye szerint a bizalomra alapozva indíthatjuk be a magyar gazdaság vérkeringését. Mert a bizalomból beruházás lesz, ami növelheti az exportot és a foglalkoztatást. Ez növelheti a fogyasztást, ugyanakkor arra viszont figyelni kell, hogy a megtakarításokat is növeljük.

Ezért a programban újszerű kezdeményezéseket teszünk. Bajnai szerint el kell kezdeni végre hosszú távon gondolkodni, amihez rögtön az elején el kell mondani, hogy milyen intézkedéseket terveznek.

Bajnai szerint 2018-ra Magyarország teljesítheti az eurócsatlakozáshoz szükséges stabilitási feltételeket. A tervhez azonban egy széleskörű társadalmi megállapodásra lesz szükség. Be kell vezetni egy adóalkotmánytarról, hogy Magyarországon hogyan lehet adókat módosítani.

Stiller Ákos

Tűzzel vassal írtsuk ki a korrupciót: Nem olyan bonyolult: 2014 után csak akkor lehet érvényes egy szerződés a magyar állam és egy magáncég között, ha az felkerült az internetre. Vállaljuk azt, hogy a Transparency International listáján Magyarország a 44. helyről kerüljön be bőven a 40 közé.

A magyar kormány kössön növekedési egyezséget a bankokkal, hogy hozzák vissza a hitelezést. A program arról szól, hogyan lehet a különadókat csökkenteni az európai szintre, ha beindulnak a beruházások.

A versenyképességi listán Magyarország kerüljön előre a 40. helyre a jelenlegi 60. helyről.

A fglalkoztatáson belül aközmunka nem lehet kizárólagos megoldás. Bajnai 300 milliárd forintot szánna arra, hogy felzárkóztassuk a hátrányos térségeket. "Leheljünk életet a vidékbe."- mondta Bajnai, aki emellett az adórendszert is korrigálná.

Az oktatás és a felsőoktatás nemzetgazdasági kérdés, amelyet közép-európa legversenyképesebb oktatási rendszerévé kell tenni.

"Nem ígérünk kánaánt"

"Nem fog manna hullani az égből. Azt ígérjük, hogy Mo visszatérhet a felzárkózó országok közé. A legjobb gazdasági program sem ér semmit, ha nem következik be korszakváltás a magyar politikában."

Világossá kell tenni, hogy szolidaritást finanszírozni csak gyarapodó országok tudnak. Ez azt jelenti, hogy az állam szerepét is újra kell gondolnunk. Az állam helyes hozzáállása az intelligens hozzáállás. A társadalompolitikában ez azt jelenti, ha a legfelsőbb társadalmi rétegeket békén hagyja, a középső rétegnek akadálymentesítést végez, az alsó rétegeket pedig segíti, hogy előrelépjenek. A jó állam legfölül liberális, középen konzervatív, alul pedig szociáldemokrata.

A középosztály nem a felső egyharmadnál kezdődik – üzente az egykulcsos adó bevezetőinek Bajnai Gordon. Az a társadalom stabili, ahol könnyű előrejutni, de nehéz leszakadni. Ha a ma divatos megnevezések szerint neveztük volna el a programunkat, Bethlen-program lenne. 

A válságkezelés idején három feladata van egy kormánynak: a nehéz időszak a lehető legrövisebb legyen, egyben tartsa a társadalmat, és hogy a közösen vállalt küzdelmeknek legyen eredménye, legyen értelme. "Ez a program nemígér csodát, de azt ígéri, hogy megfordulunk, és elindulunk felfelé." - mondta Bajnai.

 

 

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.