szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár a mélyszegénységet a millenniumi célkitűzéseknek megfelelően sikerült - már 2010-re - az 1990-es mértékhez képest a felére csökkenteni, 2015-ben még így is hozzávetőleg egymilliárd embert sújt majd az extrém szegénység a Világbank és az ENSZ becslése szerint.

2011-es számítások még 883 millióra tették az évtized közepén az extrém szegénységtől sújtott emberek számát a világon, a két szervezet azonban módosította előrejelzéseit.

Helen Clark, az ENSZ Fejlesztési Programjának adminisztrátora és Mahmud Mohieldin, a Világbank egyik vezető tisztségviselője szerdán a kolumbiai fővárosban, Bogotában a millenniumi fejlesztési célokról tartott konferencián ismertetette az új becslést.

A millenniumi célok között az első helyen szerepelt, hogy 2015-re az 1990-es szint felére csökkenjen az extrém szegénységben élők száma. Ez ugyanakkor már 2010-re sikerült. Az egyiptomi szakember emlékeztetett, 1990-ben a világ népességének 43 százaléka élt napi 1,25 dollárnál kevesebb pénzből, 2004-re azonban már 22,4 százalékra csökkent az extrém szegénység aránya. Rávilágított, a "törékeny" állapotban vagy fegyveres konfliktus után lévő országok számára a legnehezebb a millenniumi célkitűzés elérése. Ezekben az államokban a vezetés, a társadalom és a privát szektor közötti összefogásra van szükség az életkörülmények javításához.

Vannak országok, amelyek világviszonylatban is nagyban hozzájárultak a mélyszegénység visszaszorításához - mondta Kínára utalva Mohieldin. A Világbank szerint a távol-keleti ország 660 millió ember életkörülményeinek javításához járult hozzá. Csak a kínait társadalmat nézve a 2002-ben mért 28 százalékról (363 millió lakosról) 2008-ra 13 százalékra (173 millióra) csökkent a mélyszegénység.

Helen Clark aláhúzta: noha a millenniumi célok közül az első számút sikerült 2010-re teljesíteni, tovább kell küzdeni azért, hogy az extrém szegénységet felszámolják az éhezéssel és az alultápláltsággal együtt, és mindenki számára megteremtsék a tiszta vízhez, illetve a megfelelő egészségügyi ellátáshoz való jogot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!