Bankkártyával fizetni külföldön? Inkább vigyünk készpénzt

Éveken keresztül alapszabály volt, hogy jobban jár, aki külföldön kártyával költ ahelyett, hogy valutát váltana ki. Mostanra alapvetően megváltozott a helyzet.

  • hvg.hu hvg.hu
Bankkártyával fizetni külföldön? Inkább vigyünk készpénzt

Éveken keresztül alapszabály volt, hogy jobban jár, aki külföldön kártyával költ ahelyett, hogy valutát váltana ki, mostanra azonba a helyzet megváltozott – írja Azénpénzem.hu. Az esetek nagy többségében a kártyás vásárlás díjmentes és olcsóbb is, mint a kézpénzhez jutás, írja a MasterCard a már sokszor kiadott, a fogyasztók tévhiteit cáfoló közleményében. Mostanra azonban ez a kijelentés került a tévhitek sorába.

A pénzügyi portál legfrissebb vizsgálata ugyanis azt mutatja. hogy a pénzváltóknál kedvezőbb árfolyamon lehet beszerezni az eurót, mint amennyiért azt a bankkártyás költéseknél a bankok elszámolják. Az átlagos különbség meghaladja az öt forintot. A vizsgált tíz közül a legkedvezőtlenebb árfolyamot alkalmazó pénzintézet (Citibank) és a legolcsóbb pénzváltó között pedig az eltérés alig marad el a tíz forinttól.

Egyetlen olyan banki deviza euró eladási árfolyamot sem talált a portál, ami a pénzváltók által a bankóknál alkalmazott, nem kirívóan magas árakat ne haladná meg. A külföldi bankkártyahasználat a legolcsóbb a Budapest Banknál, az OTP-nél és a Raiffeisennél, de nekik így is – legalábbis a keddi kondíciók alapján – csak egyetlen váltónál sikerült olcsóbbnak lenniük. Ilyen körülmények között nem mondható meglepőnek, ha mindenkit csak óvni lehet attól, hogy a bankoknál akár vegyen, akár eladjon eurót. Az átlagok alapján a bankoknál a valutavétel eurónként majdnem tíz forinttal kóstál többet.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.