szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fák leveleit letaroló gyapjaslepke valószínűleg újabb jelentős kárt okoz majd a Tamási környéki erdőkben. A kártevőállomány tavalyi elszaporodása után idén 3000 hektárt meghaladó területen számítanak kisebb-nagyobb kártételre a szakemberek.

A tavalyi kár mértéke meghaladta a 10 millió forintot, az idei helikopteres permetezés költségét 4-5 millió forintra becsülik – írták a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. közleményében.

Az április közepén kikelt, fiatal hernyókat a szél nagy távolságra elviheti, így olyan területeken is megjelenhetnek, ahol korábban nem fordultak elő.

A gyapjas lepke a hazai cseres erdők természetes károsítója. Tömeges elszaporodására 6-10 éves ciklusokban lehet számítani, ilyenkor a lepke hernyói nagy területen, akár teljes egészében letarolhatják a fák leveleit, szinte téli erdőképet hagyva maguk után.

A rágás az erdők létét nem veszélyezteti, a fák újból kihajtanak, de növekedésük csökken a károsítás évében.

A Gyulaj Zrt. tájékoztatása szerint a tömeges szaporodás néhány év után magától megszűnik, ezért vegyszeres védekezés általában nem indokolt. Házak, forgalmasabb helyek közelében szükség lehet permetezésre, mivel a hernyók szőre az emberi bőrt irritálhatja.

A lakott területekkel határos erdőrészeken több helyen terveznek védekezést, de ez csak erdőket érint, és csak a hernyók továbbvándorlását akadályozza meg. A szél által lakott területre sodort hernyók ellen a terület tulajdonosának kell védekeznie.

A gyapjaslepke hernyóinak megjelenésére elsősorban Tamási, Pári és Kocsola erdővel határos területein lehet számítani – tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!