Egybeolvasztják a román adóhivatalt a vámhatósággal

Csalásellenes Igazgatósággá alakul át Romániában az adó- és pénzügyi hivatal, amelybe a pénzügyőrséget és a vámhatóságot is beolvasztják – döntött szerdai ülésén a bukaresti kormány.

  • MTI MTI
Egybeolvasztják a román adóhivatalt a vámhatósággal

A magyarországi Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak megfelelő összevont hatóság elsődleges feladata az adócsalás visszaszorítása lesz.

A sürgősségi kormányrendelettel létrehozott Csalásellenes Igazgatóság bűnvádi eljárásokat is folytathat a szervezett bűnözés elleni ügyészség felügyelete alatt.

"Húsz éve mindenki csak beszél az adócsalásról. Ezzel a mai radikális, fontos döntéssel a tettek mezejére lépünk ebben a harcban" – mondta a kormányülésen Victor Ponta miniszterelnök.

Az igazgatóságnak nemcsak az lesz a feladata, hogy gyors eljárásokkal kemény büntetéseket szabjon ki adócsalókra, hanem az is, hogy behajtsa a költségvetésnek általuk okozott kárt. Ponta korábban arról beszélt, hogy az összevont Csalásellenes Igazgatóság egyfajta korrupcióellenes ügyészségként működik majd fiskális téren.

"Konkrétan a jövedéki csalás felgöngyölítésével fog foglalkozni, ami például a zöldség-gyümölcs és egyéb termékeknél tapasztalható, és nem a sarki butikosra gondolok" – magyarázta a miniszterelnök.

A kormány szerdai közleménye szerint a hatóságok összevonása előfeltétele volt az adóhivatal átszervezésének, amelyre a Világbankkal kötött hitelmegállapodásában Románia kötelezettséget vállalt. A jelenlegi 221 adó- és pénzügyi hivatal helyett az összevont hatóság 47 kirendeltséggel működik majd, amelyet nyolc regionális igazgatóságba szerveznek.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.