szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vállalkozás gyet mellett, luxusáfa, beltag felelőssége, ingatlan bérbeadása – többek között ezekről ír az Adózóna a héten.

Gyet mellett egyéni vállalkozó édesanya úgy dönt, hogy április hónaptól heti 30 órában személyesen folytatni kívánja vállalkozási tevékenységét. A vállalkozói tevékenység nem igényel középfokú végzettséget. Ha ő augusztus hónapban 90 000 forint vállalkozói kivétet realizál, akkor erre a hónapra a 90 000 forint után kell megfizetnie a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 10 százalékos nyugdíjjárulékot és a 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot. Az adózóna változásokat összefoglaló cikkéből kiderül, hogy miért, mit mond a július 1-jétől érvényes szabályozás.

A tisztánlátás érdekében jó, ha rögtön eloszlatunk egy félreértést: nálunk már ma is luxus áfa van – legalábbis abban az értelemben, hogy akár világszinten, akár uniós összevetésben a magyar általános áfakulcs egyedülállóan kirívó, csupán szomszédjainkhoz képest mintegy 17-35 százalékkal magasabb. Ha ezek után is komolyan kell vennünk a múlt pénteki miniszterelnöki bejelentést az újabb nekirugaszkodásról egyfelől, másfelől azt, hogy a fogyasztás fokozottabb adóztatásától rövid távon érdemi többletbevételt várunk, akkor ez a feladvány aligha oldható meg másként, mint a jelenlegi 27 százalékos mérték további emelésével – véli az adózási szakportál áfaszakértője, aki kifejti azt is, min áll vagy bukik a luxusáfa bevezetése.

Egy bt eladása után meddig terjed az egykori beltag felelőssége? Az Adózóna cikke egy megtörtént eseten mutatja be, hogyan néz ki ez a valóságban, s mit mond minderről az Alkotmánybíróság.

Magánszemély tulajdonosok esetében az ingatlanok hasznosításából származó jövedelem adókötelezettségére a személyi jövedelemadóról szóló törvény többféle előírást is tartalmaz. Gyakori eset, hogy az ingatlannak több tulajdonosa van, ilyenkor nem mindegy, melyiküket milyen mértékben terhelik a keletkező jövedelem után fizetendő közterhek. A szakportál csütörtöki cikkéből kiderül, hogyan kell számolni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!