szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Legalább 5 év kell még az új magyar fájdalomcsillapító engedélyeztetéséhez. A pénz, amit a fejlesztő cég kapott a kormánytól, csak 2014-ig lesz elég.

Fájhat a fejük.
Stiller Ákos

Új magyar fájdalomcsillapító gyógyszer kifejlesztéséhez adott félmilliárd forint költségvetési támogatást a kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium 10 milliárd forintos munkahelyteremtő keretéből. A pénzt a Meditop Gyógyszeripari Kft. kapta, egy 140-150 főt foglalkoztató pilisborosjenői középvállalkozás. A cég tavaly is kapott két alkalommal egyenként 100 millió forint beruházási támogatást – mondta el a hvg.hu-nak Szilágyi Attila, a cég marketing vezetője.

A beharangozó szerint a készülő magyar gyógyszerrel új terápiás lehetőség nyílik a fájdalom kezelésére. Kérdésünkre, hogy melyik fájdalomcsillapítónak lesz a versenytársa, a cég képviselője csak annyit mondott, kifejezetten neurológiai fájdalmak csillapítására szolgál majd. Ennél többet nem akart elárulni, ugyanis még évekig tartó vizsgálaton kell átmennie a gyógyszermolekulának ahhoz, hogy megalapozott állításokat tegyenek a hatásáról.

2018-ra lehet belőle valami

A gyógyszer kifejlesztése 2004-ben kezdődött, és mára csak az első kutatási fázison jutott túl. A vizsgálat célja, hogy európai uniós szinten törzskönyvezzék az új fájdalomcsillapítót. Az I. fázisban egészséges embereken tesztelték a hatást, és most lépnek a kiterjedtebb vizsgálatot jelentő II. fázisba, melynek során több magyar és európai neurológiai központban 100 beteg kap a készítményből, illetve további 100 alanynak placebót adnak.

A II. fázis 2014 végéig fejeződhet be, az eredményeket 2015 első negyedévében publikálják. Ezután következhet a III. fázis, amelyben még több betegen próbálhatják ki a készítményt. Utóbbival együtt legalább 2017-18-ig eltarhat a gyógyszer engedélyeztetése, és még akkor sem biztos, hogy vége lesz a folyamatnak, ugyanis a hatóság további vizsgálatot kérhet. Az sem biztos, hogy a gyártást azonnal képes lesz elkezdeni a cég, ha az EU-s hatóság rá is bólint.

Erre nincs pénz

A gyógyszerkutatás rendkívül költséges, ezért Szilágyi Attila szerint nagyon fontos, hogy már a kezdeti stádiumban kaptak támogatást. A jelenlegi 500 millió csak a II. fázisra lesz elég, de utána, ha jó eredményeket tudnak felmutatni, könnyebb lesz a piaci befektetők bevonása. A cég képviselője szerint a piacon működő 5-6 fontosabb magyar gyógyszeripari középvállalkozás mezőnyében manapság egyedinek számít, hogy belevágtak egy teljesen új gyógyszer fejlesztésébe. A hasonló méretű kis hazai cégek – mint például az ExtractumPharma Zrt., a PannonPharma Kft., a Pharmamagist Kft. – általában csak generikus készítményekkel dolgoznak, új molekula fejlesztésére nincs forrásuk.

Túry Gergely

Az állami támogatás nélkül a Meditop Kft.-nek sem lenne pénze a kutatás végigvitelére a cég képviselője szerint. Az 1995-ben alapított cég éves árbevétele több mint 6 milliárd forint, és három fő tevékenységet végez: bérmunkában nagy nemzetközi cégeknek csomagol gyógyszereket, ezen kívül saját gyártása van, valamint a kutatás-fejlesztés.

Sokféle fájdalomcsillapító van a piacon

A fájdalomcsillapítókat rendszerint három csoportba sorolják. A legelterjedtebbek a sokszor vény nélkül kapható, háztartásokban megtalálható egyszerű fájdalomcsillapítók (Aspirin, Coldrex, Kalmopyrin, Algoflex stb.). A második csoportba a gyenge ópioidok sorolhatók. Ezek, mint a Tramadol, csak vényre kaphatók, és erősebb, krónikus fájdalmakra írja fel azt az orvos. A harmadik csoport az erős ópioidok (mint a morfin vagy a fentanyl), amiket elsősorban daganatos betegségek esetén, illetve csillapíthatatlan mozgásszervi fájdalmakra írnak fel az orvosok. Külön csoportba tartoznak azok a szerek, amelyek elsősorban nem fájdalomcsillapítók, de kiegészíthetik a fájdalomcsillapító hatását. Ilyenek tipikusan az izomlazítók és az antidepresszánsok.

Egy másik felosztás szerint hatóanyaguk szerint a leginkább használt fájdalomcsillapítókban paracetamol, metamizol vagy acetilszalicilsav található. A paracetamolt tartalmazó gyógyszerek: a Panadol, Neo-Citran, Coldrex vagy a Mexalen alapvető fájdalom- és lázcsillapítók, és zömében vény nélkül kaphatók. A metamizol tartalmú szerek – mint az Algopyrin, amely a legismertebb közülük – erős lázcsillapító és jó fájdalomcsillapító hatásúak. Vényköteles, mert fehérvérsejtszám-csökkenést idézhet elő. Az acetilszalicilsavas gyógyszerek, (mint az Aspirin vagy a Kalmopyrin) erőteljes gyulladáscsökkentő hatású szerek, elősorban erre is használjuk.

Külön kategória a nem szteroid gyulladáscsökkentők köre – közülük sok vény nélkül kapható. A diclofenac-tartalmú Voltaren Dolo, vagy az ibuprofen-tartalmú Advil és Algoflex, illetve a naproxen hatóanyagú Aleve a reklámokból is ismert (tartós szedésük, illetve kombinálásuk a szakemberek szerint veszélyes, gyomorfekélyt okozhat). A nem szteroid gyulladáscsökkentők közt van vényköteles is (például a Cataflam), aminek elsősorban a növelt hatóanyagtartalom az oka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!