szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A feketék gazdasági felemelését célzó programja véghezvitelére használja fel vitatott választási győzelmét a zimbabwei elnök. Robert Mugabe kedden azt mondta, hogy a feketék kezébe juttatná a külföldiek és fehérek többségi tulajdonában lévő cégeket.

A gazdasági "honosítás" teljes véghezvitele "függetlenségi harcunk eszményeinek végső beteljesítése" – mondta az országot 1980-as függetlenedése óta hírhedten kegyetlen diktatórikus eszközökkel irányító Mugabe egy katonai díszszemlén, ahol "teljes gazdasági felszabadítást", fejlődést és munkahelyteremtést ígért.

Mugabe pártja, a Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió-Hazafias Front a hivatalos adatok szerint augusztus elején kétharmadot is meghaladó többséget szerzett a parlamenti választásokon, az elnökválasztáson pedig a voksok 61 százalékával nyert. Az ellenzék, nyugati országok és civil szervezetek ugyanakkor kétségbe vonták a választás tisztaságát.

Az elnök fő ellenfele, Morgan Tsvangirai múlt héten jogi lépéseket tett az eredmények megsemmisítéséért, miközben Mugabe azt üzente az őt csalással vádolóknak, hogy akasszák fel magukat, ellenfeleit pedig külföldi kémeknek nevezte. Kedden arról is beszélt, hogy a hadsereg "biztos pillére" uralmának.

Mugabe arról nem árult el részleteket, hogy konkrétan milyen lépésekre lehet számítani, de pártja a választási programjában a maradék 1138 darab, többségében külföldiek, illetve fehérek birtokolta lévő vállalkozás feketék tulajdonába juttatását ígérte. Állítása szerint erre a múltbeli igazságtalanságok orvoslása miatt van szükség.  

Egy 2007-es törvény értelmében a Zimbabwében működő, "nem őshonos" emberek vagy jogi személyek többségi tulajdonában lévő cégek részvényeinek legalább 51 százalékát helyi feketéknek kell átadni. A részvények 10 százalékát a cég dolgozói kapják meg, 10 százalék közösségi alapokba folyik, 31 százalék pedig egy állami alapé lesz.

A program miatt korábban fehér farmerek ezreinek kellett feladniuk zimbabwei földjeiket, a világ két legnagyobb platinagyártója pedig kénytelen volt helyi befektetők kezére juttatni ottani leányvállalatait. Egyesek úgy vélik: a következő körben a külföldi tulajdonú bankok kerülhetnek Mugabe célkeresztjébe.

A program bírálói szerint az intézkedések visszahúzták a mezőgazdaságot, iparágak bezárásához vezettek, és elriasztották a külföldi befektetőket.

Zimbabwe egy főre eső bruttó hazai terméke egyébként a Nemzetközi Valutaalap adatai szerint a második legalacsonyabb a világon. Bár az ország 2010 óta jelentős növekedést produkált, korábban egy évtizeden át súlyos recesszió és hiperinfláció sújtotta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!