Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Tovább estek hétfőn a nyugat-európai értéktőzsdék.A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,70 százalékos napi visszalépéssel 1245,76 ponton zárt. A befektetők óvatosan visszavonulnak mind a részvényekből, mind a dolláreszközökből, főleg svájci frankban és japán jenben jegyzett eszközökbe csoportosítva át pénzt.
A két hete még csúcsokat döntögető tőzsdéktől való tartózkodást az indokolja, hogy az amerikai elnök és a törvényhozás még mindig nem tudott megállapodni a következő évi költségvetésben, pedig a költségvetési év kedden kezdődik. Ha nem lesz megállapodás, akkor az amerikai szövetségi intézmények fokozatos ütemterv szerint kénytelenek leállni, kezdve a kevésbé fontosakkal, például a nemzeti parkokkal. Emelni kellene a szövetségi kormány törvényes adósságplafonját is, de erre még van két hét.
A másik tartózkodásra intő jel, hogy Olaszországban egyre mélyül a kormányválság, és ez - a Fitch Ratings kommentárja szerint - az ország hiánycéljainak teljesítését, vagyis az egész euróövezeti egyensúlyt veszélyezteti.
Rontotta a befektetők kedvét a kínai feldolgozóipar is, amely a végleges felmérés szerint jóval kevésbé növelte teljesítményét ebben a hónapban, mint az előzetes felmérésből látszott a múlt héten.
Ilyen körülmények között nem sok örömöt okozott a friss adat sem arról, hogy ebben a hónapban az euróövezetben csökkent az infláció, lehetővé téve az Európai Központi Bank (EKB) enyhítő politikájának folytatását.
Kedden érkeznek az euróövezeti és az amerikai feldolgozóipar végleges szeptemberi teljesítménymutatói, továbbá a német és az euróövezeti munkanélküliség szeptemberi, illetve augusztusi statisztikái.
Hétfőn a londoni értéktőzsde fő mutatója, a FTSE-100 50,44 pontos, 0,77 százalékos romlással 6462,22 ponton zárt.
A frankfurti DAX-30 67,11 pontos, szintén 0,77 százalékos mínusszal 8594,40 ponton végzett.
Párizsban a CAC-40 43,33 ponttal, 1,03 százalékkal 4143,44 pontra gyengült.
A milánói FTSE MIB-40 1,20 százalékot, a madridi IBEX-35 0,46 százalékot, az athéni ASE tőzsdemutató 1,64 százalékot vesztett.
Varsóban a WIG20 1,28 százalékkal 2391,53 pontra fogyott, a MOL 2,19 százalékkal 223 zlotyra esett.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,76 százalékkal, az S&P 500-as 0,55 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,13 százalékkal volt az előző záró alatt.
Az euró 1,35 dollár fölött, 0,31 százalékkal többet ért a bankközi piacon, mint vasárnap este. Svájci frankban, 1,22 frank fölött, 0,07 százalékkal többe került.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 107,98 dollár volt, 65 centes napi árveszteséggel. A gázolaj ára tonnánként 12,75 dollárral 913,25 dollárra, a normál benziné gallononként (3,78 liter) 0,0434 dollárral 2,6328 dollárra apadt az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1330,60 dollár volt a pénteki késői 1339,05 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.