Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 49,51 pontos emelkedéssel, 19 198,16 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 0,26 százalékkal erősödött.
Nem számítanak nagy árfolyammozgásokra kedden piaci szakértők, akik szerint a hét második felében esedékes kamatdöntések előtt inkább kivárás jellemzi majd a befektetőket, bár érdemes figyelni az Európai Bizottság makroelőrejelzésére, amelyet kedden publikál.
A CIB Bank reggeli elemzése szerint kedvező a befektetői hangulat, miközben a hétfői mérsékeltebb deviza- és részvénypiaci mozgások a hét további részében következő jegybanki kamatdöntések (EKB, BoE) előtti kivárást, illetve a Fed monetáris politikájával kapcsolatban továbbra is fennálló bizonytalanságot is tükrözhették.
Kedden a fejlett piacokon is kevés érdemi adatközlés lesz; Európában a csütörtöki kamatdöntések előtti kivárás lehet jellemző. Ugyanakkor az Európai Bizottság kedden közli friss makroelőrejelzéseit, köztük a magyart is - hívták fel a figyelmet az elemzők.
Balásy Zsolt, az MKB részvénystratégája MTI-hez eljuttatott várakozásában kifejti: a hét nagy eseményei csütörtök-péntekre koncentrálódnak, addig nagyobb mozgások talán nem lesznek a részvénypiacokon, így Európa ma is csak pár tized százalék pluszban tervez nyitni.
Magyarországon viszont felpezsdült a részvénypiac: az OTP piacán a devizahiteles mentőcsomag elmaradásának, a Richterén a szintén a héten esedékes MSCI bekerülésnek "lehet örülni". Az ugyaninnen jó eséllyel kikerülő Magyar Telekom viszont továbbra is eladói nyomás alatt lehet - vélekedett a szakértő.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 321,62 pontos, 1,71 százalékos emelkedéssel, 19 148,65 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 18,3 milliárd forint volt, a vezető részvények közül az OTP, a Richter és az Egis erősödött, a Mol és a Magyar Telekom gyengült az előző napi záráshoz képest.
A Mol ára 20 forinttal, 0,13 százalékkal 14 880 forintra csökkent, 1,9 milliárd forintos forgalomban. Az OTP 172 forinttal, 3,81 százalékkal 4692 forintra erősödött, forgalma 10,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 2,01 százalékkal 293 forintra esett, forgalma 529,1 millió forint volt. A Richter árfolyama 129 forinttal, 3,12 százalékkal 4269 forintra nőtt, forgalma 4,6 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis ára 145,3 millió forintos forgalom mellett 55 forinttal, 0,20 százalékkal 27 050 forintra emelkedett.
A BUMIX 1188,44 ponton zárt hétfőn, ez 0,76 pontos, 0,06 százalékos emelkedés a pénteki záráshoz viszonyítva.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.
A Tisza Párt szerint visszataszító, hogy a Fidesz és a propagandája az önkénteseik után kutakodnak.
A parkoláson évente 120 millió forintot tud megtakarítani a Hegyvidék, a közétkeztetés ára nem nőtt, és több üzemeltetési munka is olcsóbb lett az új közbeszerzési rendszerben.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.