szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Októberben csaknem háromnegyedéves csúcsot ért el, és meghaladta a 10 százalékot a fogyasztói árak növekedése Indiában a központi bank minden erőfeszítése ellenére. A kormányzati adatok szerint az élelmiszerárak 18 százalékkal nőttek, ezen belül a zöldségfélék csaknem 80 százalékkal kerültek többe, és több mint 10 százalékkal drágult az üzemanyag.

Az indiai rúpia árfolyama szerdán kéthavi mélypontjára csökkent, elsősorban azért, mert a múlt heti jó amerikai foglalkoztatási adatok miatt a befektetőkben ismét felmerült, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed talán már decemberben elkezdi csökkenteni az eszközvásárlásokat. A likviditásbőség apadása pedig érzékenyen fogja érinteni a feltörekvő gazdaságokat, köztük Indiát, mert az itteni piacok voltak a fő haszonélvezői az amerikai és más jegybankok által a piacra zúdított likviditásözönnek.

Indiaiak százmillióit, akik napi két dollárból tengődnek, különösen érzékenyen érintik a magas élelmiszerárak, mert ők jövedelmük felét alapvető élelmiszerekre költik.

Emellett növekedni látszik az az eshetőség, hogy az indiai gazdaság egy olyan veszélyes ciklusba kerül, amelyben a gyengülő valuta tovább növeli az inflációt, így rombolja a bizalmat, ami a rúpia további gyengüléséhez vezet.

Az indiai jegybank új elnöke, a két hónapja hivatalba lépett Raguram Radzsan az áremelkedés megfékezését nevezte elsődleges célnak, és a központi bank kétszer emelt az alapkamaton, amely most 7,75 százalék.

Gondot jelent, hogy a magas inflációval egyidejűleg lassult az indiai gazdaság növekedése: a második negyedévben 4,4 százalékkal bővült a GDP, ami messze elmarad a néhány évvel ezelőtti 8 százalékos átlagos növekedéstől.

Nagyvállalkozók az alapkamat csökkentésére sürgették a jegybankot, a központi bank kormányzója azonban úgy érvelt: hosszú távon az elszabaduló infláció nagyobb kárt okoz a gazdaságnak.

Elemzők szerint ugyanakkor nem biztos, hogy a kamatemeléssel meg lehet fékezni az élelmiszerárak emelkedését. Ezek ugyanis Indiában a leginkább az időjárástól - a monszunesők érkezésének és távozásának az időpontjától - függnek. Emellett káros hatása van a rosszul szervezett elosztásnak: az élelmiszeripari termékek csaknem harmada tönkremegy, mielőtt elér a piacra. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!