Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A sokáig stabilnak hitt Hollandia is elkezdett "vérezni", sőt, egyesek ma már a "stabil eurózóna" beteg gyerekének tartják őket. Lehet, hogy Németország egyedül marad mint a megszorítások utolsó támogatója?
Az elmúlt években rendre azt olvashattuk, hogy az eurózóna két részre szakadt, stabil északiakra – németek, hollandok, osztrákok, finnek –, és a renitens perifériára – olaszok, spanyolok, görögök… –, mára azonban úgy tűnik, hogy kezd felborulni a pálya, és egyre többen pártolnak át a stabilak közül a renitensekhez. Legutóbb épp a hollandok kezdtek térfelet váltani – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
De mi is a probléma Hollandiával? Elsősorban nem az, hogy az S&P hitelminősítő a közelmúltban rontotta az ország hitelbesorolását, és nem is az, hogy a holland háztartások adósságállománya a GDP 110 százalékára rúg, és még csak az sem, hogy az ország GDP-je a talpra állásnak nevezett helyben járás ellenére 3,5 százalékkal van a 2008-as csúcs alatt. A fő gond az, hogy Hollandia sikeresen belekormányozta magát egy megszorítás-lassulás spirálba, amiből úgy tűnik, hogy nem nagyon talál kiutat.
Néhány éve ugyanis még a hollandok voltak az elsők a németek által szervezett európai díszmenetben, melyben magasan lengették a "Megszorítással a válság ellen!" feliratú lobogót, ma azonban már úgy tűnik, hogy számukra is halálos méreggé vált a megszorítás. A lakossági fogyasztás 2011-óta minden negyedévben csökkent, a lakosság 16 százaléka tartozik többel a banknak, mint amennyit a lakása ér, a költségvetés hiánya pedig csak nem akar 3 százalék alá csökkenni. Jövőre jönnek az újabb megszorítások, amiből további lassulás következik, ami tovább rontja a mérleget, ami újabb megszorítást tesz majd szükségessé.
Ördögi kör ez, és bár arról természetesen szó sincs, hogy a holland állam csődbe menne – ez az elképesztő mértékű nemzeti vagyonnak köszönhetően kizárt dolog –, az eset kiválóan példázza, hogy még a legerősebb gazdaságot is térdre kényszeríthetik a szünet nélküli megszorítások – írja a blog. A történet nem is azért érdekes, hogy mi lesz a hollandokkal, hisz Hollandia még egy évekig tartó stagnálással is a Föld egyik legirigyeltebb országa marad. Az igazi érdekesség talán inkább az, hogy az európai megszorításpártiak szépen lassan elveszíthetik egyik legerősebb támogatójukat, vagyis könnyen lehet, hogy hamarosan a németeken kívül már senki sem gondolja majd komolyan, hogy a megszorítás működőképes recept lehet a válságkezelésben.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.