3 százalékra vágták a kamatot Matolcsyék
Újabb történelmi mélyponton a jegybanki alapkamat. A 20 bázispontos kamatcsökkentés egyébként megfelelel az elemzői várakozásoknak. Elemzők szerint legközelebb már csak 10 bázisponttal csökkentenek, és 2,7 százaléknál jön majd a trendforduló.
Keddi kamatdöntő ülésén 20 bázisponttal 3,0 százalékra csökkentette az alapkamatot a jegybank monetáris tanácsa.
A döntés megfelel a piaci elemzői várakozásoknak.
A monetáris tanács tavaly augusztusban kezdte meg az enyhítési ciklust, 7,0 százalékról idén augusztusig minden hónapban 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, majd további négy, 20 bázispontos lépéssel érte el az eddigi 3,20 százalékos szintet.
Equilor: legközelebb már csak 10 bázisponttal csökkentenek
Az Equilor elemzése szerint a várakozásoknak megfelelő az irányadó ráta 20 bázispontos csökkentése. A hazai monetáris politika mozgástere a Fed eszközvásárlási programjának kivezetése körül kialakult helyzet miatt egyre szűkebb, viszont a hazai inflációs folyamatok azon irányba mutatnak, hogy az elvi lehetőség továbbra is adott a kamatvágásra. A jegybankároknál egyelőre a lazítás mértékében különböznek az álláspontok.
A következő kamatdöntő ülés alkalmával 10 bázispontos csökkentésre számítunk, amit a 3X6-os FRA mutató alapján a piac is áraz. A jegybank törekvéseit az EKB jövőbeni politikája segítheti, hiszen egy negatív kamatráta vagy az LTRO program esetleges megújítása további extra likviditással látná el a piacokat. Kockázatot a hosszúoldali kötvényhozamok emelkedése és a forint erőteljes leértékelődése jelent. Utóbbi nem független a devizahitelek ügyétől.
Londoni elemzők szerint is az eddiginél kisebb lépésekben folytatódik a kamatcsökkentés. A 4cast nevű londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház szakértői szerint a legvalószínűbb folytatásnak, hogy a monetáris tanács áttér a lépésenkénti 0,10 százalékpontos kamatcsökkentésekre. A 4cast az MNB alapkamatának mélypontját a 2,60-2,80 százalékos sávban várja, és azzal számol, hogy a jegybank ennek elérése után hosszabb ideig nem módosítja kamatát, ha ezt a piaci kondíciók engedik.
2,7 százaléknál lehet a trendforduló
Az elemzői várakozások minimum illetve maximum értéke komoly szórást mutat 2014 kapcsán. Az viszont egyértelműen látszik, hogy a kamatvágás alja a Bloomberg konszenzusa szerint 2,7 százalékon alakul, ahonnan többen – az Equilor is – az alapkamat emelését várják.
Ennek oka a fentebb említett kockázatok mellett, hogy az inflációs pálya a rekord alacsony szintekről emelkedésnek indulhat. Jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedéssel számolnak az elemzők, ami felpörgetheti a keresletet – komolyabb felívelésre 2014 második félévében számítunk.
A költségoldali tényezők közül a rezsicsökkentések lassan kiesnek a bázisból - a 2013. januári 2014 februárjában, a 2013. novemberi pedig 2014 decemberében. Közben az élelmiszer- és üzemanyagárak tekintetében jelentős árnyomással nem kell számolnunk. A deflációs félelem réme mindaddig nem fenyeget minket, amíg a maginflációs mutató értéke csökkenésnek nem indul. Ez utóbbi azonban továbbra is 3-3,5 százalék között mozog.
Tartós forintgyengülésre továbbra sem számít az Equilor. A lengyelek 2013 nyári példája azt mutatja, hogy a kamatcsökkentési ütem végének meglebegtetése önmagában is erősítette a lengyel zlotyt, a forint esetében hasonló forgatókönyvvel számolnak.