szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rogán Antal egyre harcosabban védi a rezsicsökkentést. Most a Fidesz-KDNP nevében arra kérte kormányt, hogy a brüsszeli bizottság újabb nyomásgyakorlási kísérletét a leghatározottabban utasítsa vissza, és folytassák a rezsicsökkentést.

Rogán Antal szerdán újra elmondta: szerinte újabb támadás indult Magyarország és a harmadik rezsicsökkentés ellen Brüsszelből, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárással fenyegetőzik, és az Európai Bírósággal akarja visszavonatni az intézkedést.

Legutóbb hétfőn beszélt arról, hogy szerinte Magyarország élen jár a rezsicsökkentésben, "így nem meglepő, hogy a harmadik rezsicsökkentés bejelentését követően a harmadik támadás is megindul hazánk ellen". Úgy vélekedett, nemcsak a magyar parlamentnek és a kormánynak, hanem a magyar választóknak is meg kell erősíteniük, hogy akarják és megvédik a rezsicsökkentést.

A frakcióvezető akkor azt is hozzátette: az Európai Unióban semmi nem tiltja, hogy szabályozható legyen a víz, a gáz vagy a villany ára. Szerinte Magyarországon erre szükség is volt, mert a fizetésekhez viszonyítva hazánkban volt a legmagasabb a gáz és villamos energia ára. Magyarország azzal a jogával élt, amit sem az unió alapokmánya, sem a szerződései nem tiltanak. "Mindössze arra van szükség, hogy hazánk kiálljon jogai mellett" - fogalmazott.

A Fidesz frakcióvezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: megvédik a harmadik rezsicsökkentést Brüsszellel szemben. "Mind Barroso bizottsági elnök úrnak, mind Oettinger energiaügyi biztos úrnak azt üzenem, hogy nem fogunk engedni, folytatjuk és minden körülmények között megvédjük a rezsicsökkentést" - jelentette ki. 

Kifejtette: a kötelezettségszegési eljárás megindításáról és az ügy bírósági szintig való elviteléről a brüsszeli energiaügyi biztos egyik munkatársa, az egységes energiapiacért felelős igazgató, Klaus-Dieter Borchardt már több fórumon is beszélt. Rogán Antal arra kérte Günther Oettinger energiaügyi biztost, ne engedje, hogy munkatársait a szolgáltatók megvásárolják. 

Egészen nyilvánvaló, hogy nyilatkozataik mögött komoly gazdasági érdekek húzódnak meg - mutatott rá, hozzátéve: a rezsicsökkentés harmadik lépése azzal jár együtt, hogy a szolgáltatók jelentős profitveszteséget szenvednek el. A frakcióvezető hangsúlyozta: több mint 240 milliárd forint került vissza az emberekhez, ami nyilvánvalóan fáj a multinacionális vállalatoknak, amelyek egyértelmű nyomásgyakorlást fejtenek ki a brüsszeli bizottságra. 

Klaus-Dieter Borchardtnak azt üzente, hogy "hülyeséget beszél akkor, amikor azt állítja, hogy van olyan európai jogszabály, amelyik megakadályozza a szabályozott energiaárak alkalmazását, és megtiltja a rezsicsökkentést". Nincs olyan, az uniós tagállamok által kodifikált alapelv, amelyik megakadályozná, hogy a lakossági piacon szabályozzák az energiaárakat, és bevezessék a rezsicsökkentést - hangsúlyozta. 

Rogán Antal a Fidesz-KDNP nevében arra kérte kormányt, hogy a brüsszeli bizottság újabb nyomásgyakorlási kísérletét a leghatározottabban utasítsa vissza levélben, személyesen és nyilatkozat formájában, és folytassák a rezsicsökkentést. A parlamenttől szintén a rezsicsökkentés folytatását kérik a jövő héten, az ellenzéki pártoktól pedig, hogy járuljanak hozzá, egy hét alatt, kivételes, gyorsított eljárással tudják elfogadni a rezsicsökkentésről szóló törvényt - mondta.

Erre szükség van, mert Magyarország polgárai nem engedhetik meg maguknak, hogy a multinacionális cégek nyomásának engedve Brüsszelen keresztül történjen kísérlet a rezsicsökkentés visszavonására - jelentette ki. Felidézte, hogy már az első rezsicsökkentés megakadályozására is történt kísérlet Magyarországon, az itteni bíróságok még indulás előtt próbáltak akadályt gördíteni elé. A parlament határozott fellépésére volt szükség, hogy erre ne kerülhessen sor - emlékeztetett. 

A kormánypárti politikus kérdésre válaszolva kifejtette: a bizottság munkatársa kötelezettségszegési eljárással fenyegetőzik, amire a szabályozott energiaárak esetében soha nem volt példa. Azt mondja, a bizottság hajlandó és el is akar menni az Európai Bíróságig, hogy kikényszerítse a központi árszabályozás fokozatos felszámolását. Ha ez bekövetkezik, az a rezsicsökkentés végét jelenti - közölte.

Rogán Antal azt gondolja, hogy mivel más országokban nem lát olyan változást, ami indokolná az Európai Bíróság álláspontjának ilyen nagyon "erős felkeményedését", ez kifejezetten Magyarországnak kell, hogy szóljon. Kérdésre válaszolva az energiavezetékekhez való hozzáférésről azt mondta: a hozzáférési jog biztosítása szakmai kérdés, amiről lehet tárgyalni. A rezsicsökkentésnél kötelezettségszegési eljárással és Európai Bírósággal fenyegetőzni, az már egy másik kategóriába tartozik. 

Az MVM és offshore jellegű cégek közötti szerződésre vonatkozó kérdésre válaszolva megismételte: a szolgáltatók profitjából 240 milliárd forintot adtak vissza az embereknek az elmúlt másfél évben a rezsicsökkentés keretében. Ez egy jelentős lépés volt, azt, hogy az MVM eközben milyen tranzakciókat bonyolít, nem gondolja, hogy neki kellene megítélnie. Általában nem helyesli, ha állami vállalatok offshore hátterű cégekkel üzletelnek - jegyezte meg. 

A szemétszállítási díj esetleges változását firtató felvetésre kiemelte: ha a kormány ezért felelős államtitkára lát mozgásteret és van szakmai javaslata akár egy jelentősebb csökkentésre, akkor szívesen megtárgyalják. Olyan előkészített anyagot, amiről beszélni is lehet, nem látott, de ha szakmailag elképzelhető, a Fidesz-frakció támogatni fogja - jelezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!