Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Nincs szó arról, hogy az Egyesült Királyság ismét felvételizne az unióba, de a közeledés jelentős. És részben Vlagyimir Putyinnak és Donald Trumpnak köszönhető.
Az Egyesült Királyság és az EU új megállapodásra jutott a Brexit utáni kapcsolatokról többek között a halászati jogok, a kereskedelem és a védelem területén. A hétfői londoni csúcstalálkozó volt az első ilyen jellegű hivatalos kétoldalú csúcsértekezlet a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta.
Keir Starmer brit miniszterelnök a legjelentősebb diplomáciai események helyszínéül szolgáló londoni Lancaster House-ban fogadta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, António Costát, az uniós tagállamok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetőjét és számos más uniós tisztviselőt.
A hétfőn bejelentett kétoldalú megállapodás érinti egyebek mellett a halászati jogok és az agrárexport szabályozását. A részleteket később ismertetik, egyelőre a következő lényeges pontokról tettek bejelentést:
Új halászati megállapodást kötöttek, mely a jelenlegi rend fenntartásával 2038-ig biztosítja az EU hajóinak a hozzáférést az Egyesült Királyság vizeihez – a 2020-as Brexit-megállapodás, amelynek értelmében az Egyesült Királyság visszanyerte az EU halászati kvótáinak 25%-át, jövőre járt volna le.
Az Egyesült Királyság továbbra is éves kvótákról fog megállapodni az EU-val és Norvégiával, és engedélyeket fog kiadni annak ellenőrzésére, hogy kik halászhatnak a vizein. A brit kormány várhatóan a későbbiekben bejelent egy 360 millió fontos alapot, mely a part menti települések gazdasági növekedését fogja szolgálni.
A halászati megállapodás meghosszabbításáért cserébe Nagy-Britannia csökkenteni fogja az EU-ba irányuló élelmiszer-export ellenőrzését. Eltörölnek néhány, az EU-ba tartó és onnan érkező mezőgazdasági szállítmányokra vonatkozó, rutinszerű határellenőrzést, beleértve az állatszállítmányokat. Az új megállapodás értelmében Nagy-Britannia a Brexit óta először árusíthat nyers hamburgerpogácsákat és nyerskolbászt az EU-s piacokon.
Az EU és Nagy-Britannia megállapodott arról is, hogy tető alá hoz egy közös védelmi és biztonsági megegyezést, mely értelmében a felek szorosabb együttműködésre és információmegosztásra fognak törekedni. Ennek az oka Oroszország ukrajnai inváziója, valamint azok az új biztonsági kihívások, melyek Donald Trump elnöki visszatérésével bukkantak fel. A brit kormány szerint a megállapodás megnyitja az utat az Egyesült Királyságban működő fegyvergyártó cégek számára, hogy hozzáférjenek a Safe nevű uniós programhoz, mely egy 150 milliárd fontos EU-alap, ami hiteleket nyújt védelmi projektekhez.
A két fél a brit és az európai uniós fiatalok kölcsönös letelepedési és munkavállalási szabadságjogairól is tárgyalt. Itt kijelentették, hogy további egyeztetésekre van szükség egy ifjúsági tapasztalatszerzési program kidolgozása érdekében. A brit kormány szerint egy ilyen program „lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy újra szabadon dolgozhassanak és utazhassanak Európában”, de az „időhöz kötött és korlátozott” lenne. A kezdeményezés a bejelentés szerint az Ausztráliával és Új-Zélanddal közös programokhoz hasonló lenne, melyek keretében éves vízumkvóta van érvényben, amely lehetővé teszi a 18 és 35 év közötti személyek számára, hogy akár három évig egymás országaiban dolgozzanak.
Megkönnyítik az EU-ba utazást a britek számára. A Brexit óta a brit útlevéllel rendelkezők nem használhatják az EU/EGT/CH elektronikus kapukat a határátkelőkön. A megállapodás értelmében a jövőben több ilyen elektronikus kapuban is el fogják fogadni a brit útleveleket az uniós reptereken. Könnyebbé teszik a britek háziállatainak beléptetését is, nem lesz szükség ismételt állatorvosi vizsgálatokra.
A klímavédelmet illető megállapodás is született a két fél között. Az Egyesült Királyság és az EU összekapcsolja szén-dioxid-piacait, hogy kiiktassa a két fél között szállított szén-dioxid-intenzív árukra, például az acélra és a cementre kivetett adókat. Erre azért van szükség, mert a Brexittel Nagy-Britannia saját, különálló szén-dioxid-rendszert állított fel. A brit kormány szerint az újra-összekapcsolódással 800 millió fontot takarítanak majd meg a szén-dioxid-adókon, és megvédik a brit acélt az uniós vámoktól egy évi 25 millió font értékű, kizárólag az Egyesült Királyságra kiterjedő megállapodásnak köszönhetően.
A brit kormány számításai szerint a hétfői egyezményben szereplő kereskedelmi könnyítések 2040-ig 9 milliárd fontot (több mint 4300 milliárd forintot) adnak hozzá a brit hazai össztermékhez (GDP).
(BBC, MTI)
Nyitókép forrása: AFP / POOL / Kin Cheung
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.