szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nincs szó arról, hogy az Egyesült Királyság ismét felvételizne az unióba, de a közeledés jelentős. És részben Vlagyimir Putyinnak és Donald Trumpnak köszönhető.

Az Egyesült Királyság és az EU új megállapodásra jutott a Brexit utáni kapcsolatokról többek között a halászati ​​jogok, a kereskedelem és a védelem területén. A hétfői londoni csúcstalálkozó volt az első ilyen jellegű hivatalos kétoldalú csúcsértekezlet a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) óta.

Keir Starmer brit miniszterelnök a legjelentősebb diplomáciai események helyszínéül szolgáló londoni Lancaster House-ban fogadta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, António Costát, az uniós tagállamok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetőjét és számos más uniós tisztviselőt.

A hétfőn bejelentett kétoldalú megállapodás érinti egyebek mellett a halászati jogok és az agrárexport szabályozását. A részleteket később ismertetik, egyelőre a következő lényeges pontokról tettek bejelentést:

Új halászati megállapodást kötöttek, mely a jelenlegi rend fenntartásával 2038-ig biztosítja az EU hajóinak a hozzáférést az Egyesült Királyság vizeihez – a 2020-as Brexit-megállapodás, amelynek értelmében az Egyesült Királyság visszanyerte az EU halászati ​​kvótáinak 25%-át, jövőre járt volna le.

Az Egyesült Királyság továbbra is éves kvótákról fog megállapodni az EU-val és Norvégiával, és engedélyeket fog kiadni annak ellenőrzésére, hogy kik halászhatnak a vizein. A brit kormány várhatóan a későbbiekben bejelent egy 360 millió fontos alapot, mely a part menti települések gazdasági növekedését fogja szolgálni.

A halászati megállapodás meghosszabbításáért cserébe Nagy-Britannia csökkenteni fogja az EU-ba irányuló élelmiszer-export ellenőrzését. Eltörölnek néhány, az EU-ba tartó és onnan érkező mezőgazdasági szállítmányokra vonatkozó, rutinszerű határellenőrzést, beleértve az állatszállítmányokat. Az új megállapodás értelmében Nagy-Britannia a Brexit óta először árusíthat nyers hamburgerpogácsákat és nyerskolbászt az EU-s piacokon.

Az EU és Nagy-Britannia megállapodott arról is, hogy tető alá hoz egy közös védelmi és biztonsági megegyezést, mely értelmében a felek szorosabb együttműködésre és információmegosztásra fognak törekedni. Ennek az oka Oroszország ukrajnai inváziója, valamint azok az új biztonsági kihívások, melyek Donald Trump elnöki visszatérésével bukkantak fel. A brit kormány szerint a megállapodás megnyitja az utat az Egyesült Királyságban működő fegyvergyártó cégek számára, hogy hozzáférjenek a Safe nevű uniós programhoz, mely egy 150 milliárd fontos EU-alap, ami hiteleket nyújt védelmi projektekhez.

A két fél a brit és az európai uniós fiatalok kölcsönös letelepedési és munkavállalási szabadságjogairól is tárgyalt. Itt kijelentették, hogy további egyeztetésekre van szükség egy ifjúsági tapasztalatszerzési program kidolgozása érdekében. A brit kormány szerint egy ilyen program „lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy újra szabadon dolgozhassanak és utazhassanak Európában”, de az „időhöz kötött és korlátozott” lenne. A kezdeményezés a bejelentés szerint az Ausztráliával és Új-Zélanddal közös programokhoz hasonló lenne, melyek keretében éves vízumkvóta van érvényben, amely lehetővé teszi a 18 és 35 év közötti személyek számára, hogy akár három évig egymás országaiban dolgozzanak.

Megkönnyítik az EU-ba utazást a britek számára. A Brexit óta a brit útlevéllel rendelkezők nem használhatják az EU/EGT/CH elektronikus kapukat a határátkelőkön. A megállapodás értelmében a jövőben több ilyen elektronikus kapuban is el fogják fogadni a brit útleveleket az uniós reptereken. Könnyebbé teszik a britek háziállatainak beléptetését is, nem lesz szükség ismételt állatorvosi vizsgálatokra.

A klímavédelmet illető megállapodás is született a két fél között. Az Egyesült Királyság és az EU összekapcsolja szén-dioxid-piacait, hogy kiiktassa a két fél között szállított szén-dioxid-intenzív árukra, például az acélra és a cementre kivetett adókat. Erre azért van szükség, mert a Brexittel Nagy-Britannia saját, különálló szén-dioxid-rendszert állított fel. A brit kormány szerint az újra-összekapcsolódással 800 millió fontot takarítanak majd meg a szén-dioxid-adókon, és megvédik a brit acélt az uniós vámoktól egy évi 25 millió font értékű, kizárólag az Egyesült Királyságra kiterjedő megállapodásnak köszönhetően.

A brit kormány számításai szerint a hétfői egyezményben szereplő kereskedelmi könnyítések 2040-ig 9 milliárd fontot (több mint 4300 milliárd forintot) adnak hozzá a brit hazai össztermékhez (GDP).

(BBC, MTI)

Nyitókép forrása: AFP / POOL / Kin Cheung

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!