Vannak hatékony eszközök a devizapiaci kockázatok kezelésére
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Nyugat- Svájc újra alulmaradt egy sorsdöntő népszavazáson a németajkú kantonokkal szemben. Február 9-én a svájciak 50,3-49,7 arányban megszavazták a Svájci Néppárt (SVP) kezdeményezte referendumot, ami az országba beáramló külföldi munkavállalók korlátozására irányult. A francia ajkú Svájc élesen bírálja a német nyelvű kantonokat, a helyzet kísértetiesen hasonlít az 1992-es népszavazásra, amikor szintén 50,3 százalékkal szavazták meg Svájc kívül maradását az Európai Gazdasági Közösségből (EGK).
Miközben az SVP örömmámorban úszik a vasárnapi népszavazás kimenetele miatt, önelégülten bírálja az Economiesuisse-t és a hozzá hasonló egyesületeket, közvélemény kutatókat. „Hogyan lehetséges, hogy ennyire rosszul mérjék fel az emberek hajlandóságát, s ennyire tévesen ítélték meg a szavazás kimenetelét? Mégis hol élnek ezek az emberek, a Holdon vagy egyenesen a Marson?” – teszik fel a kérdést. Ezzel párhuzamosan azonban a svájci kedélyeket - az EU-s nyilatkozatok után – az korbácsolja fel, hogy a francia ajkú lakosság éppenséggel elhatárolódna a német anyanyelvűek döntésétől- olvasható a Swissinfo portálján.
Ellentétes nézetek
A nyugati országrész valamennyi, tisztán francia ajkú kantonjában elutasították ugyanis a referendumot, míg a Német- Svájcban csak három kantonban - Zürich, Zug és Basel-Stadt -tették ugyanezt. A „franciák” körében tetőfokára hágott a felháborodás, hiszen 21 évvel ezelőtt hasonló eredmény született az EGK-ba belépésről tartott népszavazáson: mivel a német kantonok lakói többségben vannak, az ő akaratuk érvényesült a Francia-Svájcéval szemben.
Az 1992-es népszavazás és a 2014. február 9-i között van még a hasonlóság, mindkettő a megszokottnál jóval nagyobb tömegeket mozgatott meg, ezzel minden idők első és ötödik legnagyobb részvételi arányú referendumaivá váltak, illetve mindkét alkalommal 50,3 százalékkal szavazták meg a francia területek akaratával ellentétes intézkedéseket. Az SVP győzelme ez alkalommal 19,500 szavazaton múlt, és még inkább elmélyítette a két országrész közötti mélyen gyökerező ellentétet.
A németek önzése vezetett az eredményhez
Az utóbbi évtized viszonylagos egysége után tehát ismét érvénybe lép a Röstigraben, ami egy humoros kifejezés az országrészek eltérő kulturális értékeinek érzékeltetésére. A Le Matin napilap úgy fogalmazott: február 9-e úgy vonul be a történelmünkbe, mint Német-Svájc önzésének megtestesítője”. A lap szerint az e térségben élők egy olyan nosztalgikus kép után rohannak, mely már csak Albert Anker festményein létezik.(Anker XIX.századi festő volt, aki a tipikus svájci falusi életet ábrázolta festményein – a szerk.)
A lausanne-i újság a végeredményt egy hatalmas krízisnek éli meg: „ A döntéssel az a racionális Svájc is nyugtalanságba sodródott, amely eredendően jobban bízott a jövőben” – írták a Swissinfo szerint, leginkább nevetségesnek pedig azt tartják, hogy éppen az a svájci rész szavazta meg a referendumot, amely az országban a legkevésbé szenved a munkanélküliségtől, a legtehetősebb, és csak részben van kitéve a túlzsúfolt tömegközlekedésnek.
Az egyetlen tisztán olasz ajkú kantont nem bírálták a nyugat-svájci sajtóban, pedig ott volt a legnagyobb arányban a bevándorlók számának korlátozására voksolók száma, a lakosság 68,2 százaléka támogatta, míg csupán 31,8 százalék ellenezte a jelenleg fennálló ideiglenes kvótarendszer végleges eltörlését.
A szavazás értelmében Svájc három éven belül dolgozza majd ki új stratégiáját a bevándorlók számának korlátozására.
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Akkor igazán előnyös egy ilyen beruházás, ha a fogyasztás jelentős része egybeesik a napsütéses időszakokkal.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.
A rendelkezés alól csak olyan kiemelt cégek mentesülnek, mint a MÁV vagy az MVM.
Arról is beszélt, ha szemmel lehetne ölni, Brüsszelben egy sortűzzel elintézték volna.
A kormánypárt támogatottsága pedig mélyponton van.
Ha erre nincs jó válasz, a százezres menet csak színes emléknek lesz jó.
A volt vezérkari főnök azt mondta, jobb lenne, ha például a kézigránát-baleset miatt elrendelt vizsgálat eredményét tennék közzé végre.
A légitársaság szerint még este tíz óra előtt újra felszállhatnak.