szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Nem kívánja módosítani a kormány a jövedéki adóról szóló törvényt, mert az Európai Bizottság által vitatott magyar jogszabályhelyek megfelelnek a közösségi jognak - reagált szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) arra, hogy a bizottság szerdán közölte, három korábban indított kötelezettségszegési eljárást is új szakaszba léptet Magyarországgal szemben. A tárca szerint a kormány kész az EU bírósága előtt is megvédeni az álláspontját.

A kormány nem kívánja módosítani a jövedéki adóról szóló törvényt, mert az Európai Bizottság által vitatott magyar jogszabályhelyek a kabinet szerint megfelelnek a közösségi jognak - közölte az NGM.

A bizottság szerint Magyarország jogtalanul alkalmaz két különböző adókulcsot az etil-alkoholból készült termékekre, hiszen az EU a minimum adószint meghatározása mellett csak egyetlen adókulcs alkalmazását teszi lehetővé - idézte fel a tárca. Hozzátették, hogy a brüsszeli testület a dohánygyártmányok értékesítésénél pedig sérelmezi azt a rendszert, amely értékesíthetőségi határidőt szab a jövedéki adóemelési időszakot megelőzően készletezett termékekre.

Az NGM azt követően adott ki közleményt, hogy a bizottság szerdán közölte, három korábban indított kötelezettségszegési eljárást is új szakaszba léptet Magyarországgal szemben. Ezek között a bizottság úgynevezett indoklással ellátott véleményt küldött Budapestre az adózás terén indult eljárásokban is.

A bizottság közleményéből az is kiderült, hogy az uniós jog a szeszesitalok esetében egyetlen általános jövedékiadó-kulcs alkalmazását teszi lehetővé azok alkoholtartalmától függően, ezzel szemben Magyarország a szeszesitalok készítési módja és összetétele szerint különbözteti meg, és adóztatja eltérő módon ezeket az italokat.

A magyar jog az olcsóbb, aromával ízesített, azaz kommersz szeszesitalokat sújtja nagyobb adóval. Emiatt tavaly áprilisban indult el hivatalosan a kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen.

A másik indoklással ellátott véleményben Brüsszel azt kifogásolja, hogy a forgalmi vagy jövedéki adó változása esetén a régi zárjeggyel ellátott dohánytermékeket 15 nap után ki kell vonni a forgalomból. A bizottság közleményéből az derül ki, hogy a jövedéki adóztatás harmonizációját szolgáló irányelv nem teszi lehetővé, hogy a magyar jog korlátozza egyszer már forgalomba került dohánytermékek kereskedelmét. Ez az eljárás tavaly május végén indult Magyarország ellen.

A bizottság tudatta azt is, Magyarországnak 60 napja van arra, hogy a kifogásolt jogszabályokat összhangba hozza az uniós szabályokkal, máskülönben a bizottság az Európai Bírósághoz fordulhat.

"A magyar kormány továbbra is kitart amellett, hogy a komoly egészségügyi kockázatot jelentő,  finomszesz és  mesterséges aromák felhasználásával készült, úgynevezett kommersz szeszes italoknak magasabb legyen a jövedéki adója" - írta most közleményében az NGM.

A tárca szerint a kommersz szeszes italok kedvező kiskereskedelmi ára az egészségre károsabb alkoholtartalmú italok fogyasztását növelte, ezért "a differenciált adómérték bevezetése az alacsonyabb minőségű italoknál a fokozott egészségügyi kockázatára való tekintettel az egész társadalom érdeke. A bizottság ezzel a különbségtétellel nem ért egyet" - közölték a minisztériumban.

Az NGM szerint a dohánytermékek értékesítésénél vitatott rendelkezéseknek is kiemelt jelentősége van a jövedéki adózás rendszerében, hiszen a gyártók és forgalmazók adóemelést megelőző, túlzó készletezési szokásai jelentős kárt okoztak a hazai költségvetésnek. "A fentiekre tekintettel Magyarország kész arra, hogy a fentiekben részletezett álláspontját a kötelezettségszegési eljárásban az Európai Bíróság előtt is megvédje".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!