szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Korántsem biztos, hogy még most is rendkívül örülnek a krímiek az Oroszországhoz történő csatlakozásnak: az árak ugyanis masszívan araszolnak felfelé, egyes termékeknél 100 százalékos áremelkedésről is lehet beszélni. Sok áru eddig Ukrajnából érkezett, ám most Oroszországból kell importálni, ez pedig lényegesen drágább. Mindeközben hiány van gyógyszerekből, a bankoknál pedig két hétig tart egy ügyintézés.

Árrobbanás van a krími piacokon, boltokban – írja a Kyiv Post. Az angol nyelvű ukrán lap azt írja, hogy a vitatott körülmények között Oroszországhoz csatolt félszigeten 20-50 százalék között drágultak az élelmiszerek. A legjobban a hús, hal, krumpli és kenyér ára drágult. Egy kiló sertéshúsért a Krímben már 10-11 dollárnyi rubelt kérnek el, míg Kijevben 5 dollárnyi hrivnyát kell fizetni ugyanannyi húsért. Piaci elemzők további árdrágulást valószínűsítenek, a húsnál még 10-20 százalékos emelkedést látnak, így az árak meghaladhatják majd az oroszországi szinteket.

A krími statisztikai hivatal a jelentős drágulások ellenére azonban hivatalosan csak 5,7 százalékos élelmiszerár-emelkedésről számolt be áprilisban, a teljes infláció havi alapon 3,9 százalék volt. Az árdrágulást az okozza, hogy a krími kereskedők az elcsatolásig Ukrajnából szerezték be a termékek jelentős részét, most ugyanakkor a változó környezet miatt Oroszországból kell importálni, ahol viszont 40 százalékkal magasabb árakkal találkoznak (plusz szállítási költségek). Bár Ukrajnából is importálnak élelmiszert a kereskedők – ugyanakkor duplán megadóztatják a termékeket ukrán, és orosz oldalon is –, a szállítás akadozik, ezért is fordulnak Oroszország irányába. Tejtermékekből és cukrászati áruból, süteményekből például hiány van.

A bezárt ukrán bankok helyett mindeközben a nagyobb orosz pénzintézetek még nem nyitottak ki, csak pár kisebb bank üzemel. A bankoknál sorszámot lehet tépni az ügyintézésre. Egy krími férfi arról számolt be, hogy ő a 702-es sorszámot kapta, pedig csak a közüzemi számláit szerette volna befizetni. Két hét múlva mindez sikerült is neki.

A gyógyszertárakban sok importált gyógyszert nem lehet kapni, egy gyógyszerész elmondása szerint nem tudni, hogy mikor lesznek kaphatóak a megszokott szerek. Emellett arról is hallani, hogy a bizonytalan környezetben a krími borászatok inkább Ukrajnába költöznének, szőlőjük 40 százalékát eddig is onnan szerezték be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!