Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Állami részvétellel finanszírozott alapba szerveznék ki a leállítandó atomerőműveket a német energiaipari konszernek. A Handelsblatt pénteki értesülése szerint Werner Müller egykori szövetségi gazdasági minisztert kérték fel egy kompromisszumos megoldás kialkudására a kormánnyal.
A német sajtó már két hete cikkezik egy olyan lehetséges megoldásról, amelyben a nem teljesítő hitelek kezelésére létrehozott rossz bank megoldáshoz hasonlóan egy külön szervezeti egységbe helyeznék ki a német energiaipari szolgáltatók a bezárásra szánt atomerőműveket. A leállítással járó költségek finanszírozásában az energiaipari vállalatok kompromisszumos megoldással szeretnék bevonni a szövetségi költségvetést is.
Az E.On, az RWE és az EnBW konszernek egyeztetéseiről kiszivárgott értesülések szerint az atomerőműveket kezelő alapot részben a társaságoknak az atomenergia kivezetésre elkülönített 36 milliárd eurós tartalékaiból finanszíroznák.
Ez azonban valószínűleg nem lesz elegendő a költségek fedezésére. A társaságok ezért azt javasolnák a kormánynak, hogy a nukleáris fűtőelemekre kivetett adó elengedése fejében felvállalnák a többletköltségek felét, a másik felét pedig a megújítható energia törvényben (Erneuerbar-Energien-Gesetz, EEG) kivetett áfából fedezné a szövetségi költségvetés.
Az E.On és az RWE konszernek részvényeinek az árfolyama 1,4 és 1,7 százalékkal erősödött a hírre, szemben a DAX index 0,3 százalékos emelkedésével.
A Reuters hírügynökségnek az E.On cáfolta a Handelsblatt értesülését: "Nincs tudomásunk a Handelsblatt által közölt tervről" - mondták a cégnél, és hozzátették, találgatásokat pedig nem kommentálnak. Hasonlóképpen nyilatkozott az RWE szóvivője is. A hírügynökség Werner Müllert nem tudta elérni az értesülés kommentálására.
Sigmar Gabriel gazdasági miniszter és Angela Merkel kancellár már korábban leszögezte, hogy az erőművek leállításának költségeit nem fogják az adófizetők viselni. Jelenleg még kilenc atomerőmű üzemel Németországban, nyolcat már véglegesen leállítottak. A végleges kivezetés határideje 2022.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.