szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly forintgyengülés, jegybanki kamatemelés, és a devizatartalék megcsappanása lehet a devizahitelek forintosításából a Reuters szerint. Ráadásul az átváltás a legrosszabb időpontban fog megtörténni, amikor a Fed elzárja a pénzcsapot.

Magyarország forintgyengülést kockáztat a devizahitelek forintosításával – írja a kormány terveiről szóló elemzésében a Reuters.

A konverzió időzítése ugyanis nagyon rossz: azt követően történhet meg, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) leállítja a gazdaságélékítő programját.

Rossz időzítés

A Fed gazdaságélénkítő programja abból állt, hogy éveken át amerikai állampapírokat és egyéb eszközöket vett, ami rengeteg befektethető pénzt szabadított fel a piaci szereplők oldalán, és ennek a pénznek a nagy része a feltörekvő piacokra áramlott. Ilyen piacnak számít Közép-Európa, benne a legnagyobb adóssággal rendelkező Magyarország is, amely így nagy haszonélvezője az amerikai jegybanki programnak. A nagy mennyiségű pénz beáramlása ugyanis történelmi mélységbe szorította le a magyar államkötvények hozamait.

A jegybank és a kormány ezúttal nem biztos, hogy ugyanazt szeretné
Stiller Ákos

A programnak azonban hamarosan vége, mivel az Egyesült Államok gazdasága növekszik, a Fed a tervek szerint októberben elzárja a pénzcsapot, és a következő évtől valószínűleg elkezdi emelni a jegybanki alapkamatot is. Ez nagy változást eredményezhet a globális piacon 2014 vége felé.

A magyar kormány ezzel egy időben akarja elfogadtatni a parlamenttel a devizahitelek forintosításáról szóló törvényt. Az összeg nem kicsi, nagyjából 11 milliárd eurónak felel meg az érintett hitelállomány.

Baj lehet

A hvg.hu-nak adott, hétfőn megjelent interjúban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, 2015-ben történhet meg a konverzió, ha a törvényt decemberben elfogadják. Az egyelőre nem tisztázott, hogy a devizahiteleket milyen árfolyamon váltják át forintra. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ezt szeretné, ha a forintosítás egy lépésben történne meg, ráadásul kedvezményes árfolyamon, az a bankoknak további veszteségeket okozna – állapítja meg a Reuters elemzése.

Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője a hírügynökségnek azt mondta, ha a konverzió miatt a jegybank devizatartaléka jelentősen csökken (ez történne, ha az MNB adna devizát a bankoknak a forintosításhoz), vagy a forintosításhoz a piacon szerzik be a devizát, az megnövelheti a forint ingadozását, olyan mértékben, hogy a jegybank a végén kamatot is emelhet.

Ezt a jegybank valószínűleg nem szeretné, hiszen 23 kamatvágással jutott el a mai alacsony, 2,3 százalékos alapkamatig, ami történelmi rekord. Emiatt a jegybank Gárgyán szerint valószínűleg a fokozatos konverziót támogatná, miközben Rogán Antal teljes körű konverziót követel már decemberre.

Jelenleg a devizatartalék körülbelül 36 milliárd euró, ami messzemenően fedezi Magyarország rövid távú külső adósságát. Az MNB-ből két forrás is azt mondta a Reutersnek, hogy a jegybank bizonyos mértékig segíthet a forintosításban, de nem egy egylépéses, teljes konverzióban. A kérdés a Reuters szerint az, hogy Orbán Viktor és a Fidesz milyen mértékű forintosítást akar.

A Reuters cikke szerint az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatti visszatérítések 900 milliárd forintba kerülhetnek a bankoknak, és ha még kedvezményes árfolyamon is kell átváltani a hiteleket, az további veszteséget fog jelenteni.

A devizahitelek átváltása megütheti a forintot is. Legutóbb a végtörlesztés idején, 2012 januárjában érte el a leggyengébb szintet, és 324 forintba került egy euró. A jegybank a devizatartalékból adott devizát a bankoknak, ami enyhítette a piaci hatást. Az elemzők arra számítanak, hogy most is valami hasonló következik, csak nagyobb léptékben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!